Az utóbbi években átélt pandémia és gazdasági válság egyik pozitív hozadéka, hogy egyre többen kezdünk bele az otthoni növénytermesztésbe. Lehet egy kis virágládánk a balkonon, magaságyásunk vagy akár a kert egyik részében is gazdálkodhatunk, érdemes megtölteni azt értékes komposzttal. Tavasszal vessünk friss rukkola- és salátamagokat és ültessünk pár paradicsom palántát, mert nincs is finomabb, mint a frissen szedett, saját termés.
Egy kis odafigyeléssel és utánajárással optimalizálhatjuk a locsolást és még kevesebb gyomlálási feladatunk is akad, ehhez nem kell mást tennünk, mint bevezetnünk a veteményesünkbe a mélymulcsozást, vagy más néven síkkomposztálást.
Ez az eljárásforma mindig is ott volt az orrunk előtt a természetben. Ha megfigyeljük az erdőket, akkor rájövünk, hogy az erdő tulajdonképpen “saját magát mélymulcsozza”, hiszen a lehulló lombozat betakarja a felszínt, megvédve azt a kiszáradástól, az eróziótól és a fagytól, amiből hosszú idő elteltével humusz képződik, mely értékes tápanyagul szolgál az ott élő növényeknek.
A módszer lényege tehát, hogy a felszínborítás folyamatos legyen, mely megtartja a vizet, megújítja a talajt, megakadályozza a talajtömörödést és a talajkopást is, illetve mérsékli a tápanyag kimosódását. Nem kell megijednünk, egyáltalán nem olyan bonyolult a módszer, mint amilyennek elsőre hangzik.
Hogyan kezdjünk neki?
A legegyszerűbb módszer az egyféle anyaggal való talajtakarás. Ennek háromféle változata van: föld-mulcs; szalma-mulcs; zöld-mulcs. A föld-mulcs a talaj humusszal való takarását jelenti, amikor humusz tartalmú fel-talajjal, vagy komposzttal takarjuk be a talajt. Ez a módszer tökéletes választás akkor, ha már van egy érett humuszunk a komposztálónkban és el szeretnénk azt helyezni. A szalma-mulcs esetében szalmával (vagy szénával) takarunk, míg a zöld-mulcs a kertből kikerülő zöld növényzet maradványait (pl. levágott fű) használja fel takaróként. Ezeknél a módszereknél általában 10-20 centiméter vastagság terítése ajánlott.
A másik, összetettebb módszert Dr. Gyulai Iván ökológus, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány elnöke alkotta meg, ez az ún. erdőalja gazdálkodás. Erről bővebben a Humusz Szövetség oldalán tudtok tájékozódni. Az alapja, hogy 70% széntartalmú (barna rész) és 30% nitrogéntartalmú, friss növényi rész (zöld rész) keveréket készítsünk, körülbelül 60 cm vastagságban.
Mikor kezdjük el?
A növényi részeket, levágott füvet, szénát és a szalmát érdemes már most gyűjteni és ősszel berétegezni az ágyásunkat, hogy tavasszal már veteményezhessünk is az előkészített területre.
A mélymulcsos módszer tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálás. A módszer eredménye, hogy többé nem kell ásnunk, gyomlálnunk, műtrágyákat alkalmaznunk és sokkal kevesebbet is kell locsolnunk a növényeket. Ezzel a technikával egészséges talajt biztosítunk a kiskertünkben, melyből öröm fogyasztani a zöldségeket.
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4024 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 408
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője