Zöld karácsony 2. rész – Öltöztesd az otthonodat ünneplőbe low waste módon - Future of Debrecen

Zöld karácsony 2. rész – Öltöztesd az otthonodat ünneplőbe low waste módon

 Ha átgondoljuk, hogy egy átlagos karácsony alkalmával melyek azok a dolgok, amelyekre az ünnepi előkészületek során nagyjából mindenki hangsúlyt fektet, a lista elejére minden bizonnyal az ajándékok, a dekoráció és az ünnepi ételek kerülnek. Ennek a rengeteg apró részletnek a megvalósítása nemcsak minket lát el bőven feladatokkal, hanem a bolygónkra is hatalmas terhet ró. 

Elképzelni is nehéz, milyen mennyiségű fogyasztási cikket állítanak elő a Földön minden évben, melyek csak a karácsonyi időszakban kerülnek használatra. Égősorok, gömbök, csillogó díszek, girlandok, műfenyők, zenélő mikulásfigurák garmadáját ontják magukból a harmadik világbeli országok gyárai, ahol a dolgozók nem ritkán gyatra munkakörülmények között, éhbérért, toxikus vegyszerek és festékek gőzeit belélegezve állítják elő azokat a tárgyakat, melyekről sokszor azt gondoljuk, hogy nélkülözhetetlenek az ünnepi hangulat megteremtéséhez. Ezek a tárgyak néhány éven belül a szemétbe kerülnek, javarészt nem újrahasznosíthatóak és nem bomlanak le. 

Mielőtt megvásárlunk valamit, mérlegeljünk, ne hagyjuk figyelmen kívül döntéseink környezetre gyakorolt hatásait! Ne legyen lelkiismeretfurdalásunk a régről maradt kedves díszek vagy az évek óta használt, esetleg nagyitól örökölt műfenyő miatt, mert ezek kíméletes használattal még évekig jó szolgálatot tehetnek, illetve így már egyfajta újrahasznosítást is megvalósítunk. A cél, hogy a jövőben legyünk tudatosabbak az ünnepi előkészületek során is, és válasszunk környezetbarát alternatívákat minden területen, ahol csak tudunk. 

Ha hulladékmentességre törekszünk a karácsonyi dekorálás során, a legfontosabb az, hogy tervezzük meg, milyen hatást szeretnénk elérni. Induljunk ki abból, hogy milyen saját anyagaink, korábban összegyűjtött kellékeink állnak rendelkezésre, és igyekezzünk azokat felhasználni! 

Jó ötlet a díszletek megosztása, cserebere a barátokkal vagy a családdal, így minden évben lesz valami újdonság az otthonunkban, de nem kell például több garnitúra karácsonyfadíszt megvásárolnunk és tárolnunk az év többi részében. Ha szeretnénk valami egyedit, nézzünk szét a régiségvásárokon vagy adományboltokban – csodás kincsekre akadhatunk ilyen helyeken! 

Talán, ami a legfontosabb, hogy a díszítésre használt anyagok legtöbbje lehetőleg természetes legyen, használjunk minél kevesebb műanyagot és felejtsük el a csillámot, a glittert. Élő növények, termések, szárított gyümölcsök, virágok, fából készült kiegészítők használatával igazán szép dekorációt készíthetünk. 

Ha kifogytunk az ötletekből, nyugodtan keressünk inspirációt az interneten, hiszen ma már számos blog, videó, és kép áll rendelkezésünkre a témában.

Nagy Péter Zoltán

gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász

Géber János

geográfus, projektmenedzser

Nagy-Gergely Valéria

jogi szakokleveles közgazdász

Hamecz Orsolya

okleveles természetvédelmi mérnök

Juhász Lajos

a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója

dr. Aradi Csaba

ökológus

Nagyné Pálfi Zsuzsa

környezetgazdálkodási agrármérnök

Váradi Zoltán

a Természettár vezetője

Senánszky Petra

többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó

Lenner Ádám

a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere

Szentpéteri-Nagy Veronika

kertészmérnök

Balázs Ákos

Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke

Rácz Gréta Ildikó

biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója

Hosszu Róbert

az NI Hungary Kft. vezérigazgatója

Duzs László

természetvédelmi mérnök

Fodorné Magyar Ágnes

tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor

dr. Kövér László

a Debreceni Egyetem adjunktusa

Váradi Ferenc

rádiós műsorvezető

dr. Krecz Tibor

kommunikációs szakember

dr. Szűcs István

a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense

dr. Grasselli Gábor

a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója

Kálmánczi Miklós

önkormányzati tanácsadó

Balogh Dóra

divattervező, környezettervező

Tóth Máté

Természetvédelmi mérnök

Gorján Ferenc

a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója

Fülöp Ferenc

környezetmérnök, fotográfus

Dancs László

az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője

Csatlakozz hozzánk!