
A Cívis Álom elnevezésű vetélkedő célja, hogy a debreceni középiskolás diákokat kreatív gondolkodásra ösztönözze, miközben a mesterséges intelligencia (MI) nyújtotta lehetőségeket felhasználva zöldebb és fenntarthatóbb jövőt terveznek Debrecen számára. A verseny központi témája a város technológiai fejlődése, fenntarthatósága és közösségi életének javítása. A három fordulóból álló verseny az innovációt, a környezetvédelmet és a digitális kompetenciák fejlesztését helyezi előtérbe.
Az esemény február 18-án vette kezdetét az Odeon Színházban, az Agrár Campuson. A versenyben 14 négy fős csapat méretteti meg magát, a város különböző középiskoláiból. A diákok többek között olyan MI-alapú projekteken dolgoznak, amelyek az energiahatékonyság, okos városi terek, intelligens hulladékgazdálkodás, digitális idegenvezetés, éghajlatvédelem és zöld mobilitás témakörébe tartoznak.
A verseny első fordulójában a diákok a Future of Debrecen és a LIFE IP HungAIRy csapatainak tevékenységébe nyerhettek bepillantást. A Debrecen zöld ügyeivel foglalkozó szervezetek egy 50 + 10 kérdésből álló kérdőívet állítottak össze a diákok számára, ahol feleletválasztós és rövid kifejtős kérdéseket kellett megválaszolniuk a tanulóknak. A kérdések témája a város zöld ügyeivel és a LIFE IP HungAIRy csapatának tevékenységével, vagyis a levegőminőség javításával kapcsolatos volt. A diákok egy előre összeállított tananyag segítségével tudtak felkészülni a megmérettetésre.
A verseny második forduló márciusban zajlik, amikor a diákok elkészítik és bemutatják saját projektjeiket. Végül a harmadik fordulóra, a döntőre áprilisban kerül sor a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karán, ahol már csak a továbbjutott csapatok mutathatják be projektmunkájukat.
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője