Debrecen városa ismét jelentős lépést tett a fenntarthatóság és a környezetvédelem irányába. A BMW gyár környezetében, Józsa, Nagymacs és Kismacs térségében összesen 1577 facsemetét ültettek el a Zöld Kódexben megfogalmazott tervek megvalósításának részeként.
Az ültetés során kizárólag őshonos fafajokat – mezei juhart, tatárjuhart és virágos kőrist – választottak a szakemberek, ezzel is támogatva a mezővédő fásítási hálózat újjáélesztését. Ezek a zöldterületek nemcsak a biodiverzitást növelik, hanem a város lakói számára is számos környezeti előnyt biztosítanak.
A most elültetett fák természetes védelmet nyújtanak a városnak a nyugatról érkező porterheléssel szemben. Emellett jelentősen hozzájárulnak a levegő tisztaságának megőrzéséhez és javításához.Balázs Ákos, zöld ügyekért is felelős alpolgármester kiemelte a fásítás jelentőségét:
„Lépésről lépésre megvalósítjuk a Zöld Kódex intézkedéseit. Az elültetett fák port fognak meg, megkötik a szén-dioxidot, tisztítják és párásítják a levegőt. Következő lépésként még ebben az évben folytatjuk a városon belüli területeken is a faültetéseket!”
A fásítási program nemcsak a helyi ökoszisztéma szempontjából kiemelkedően fontos, hanem a városi életminőség javításában is szerepe van. A fák árnyékot adnak, csökkentik a hőszigethatást, és hozzájárulnak a levegő páratartalmának növeléséhez, ami különösen fontos a nyári hónapokban.
Hogyan zajlott a szakszerű faültetés?
A fák ültetése nemcsak a megfelelő faj kiválasztásáról szól, hanem arról is, hogy a facsemeték a lehető legjobb esélyekkel induljanak meg a növekedés útján. A szakmailag helyes ültetési folyamat több lépésből áll, amelyek betartása elengedhetetlen a fák egészségéhez és hosszú élettartamához. Mutatjuk a lépéseket!
Ültetőgödör kialakítása
Az ültetés első lépése a megfelelő méretű gödör kiásása. Ennek legalább kétszer akkora átmérőjűnek kell lennie, mint a facsemete földlabdája, hogy elegendő hely legyen a gyökerek szabad fejlődéséhez.
Talajelőkészítés
Az ültetőgödör aljába marhatrágyát és talajfertőtlenítőt helyezünk, amely biztosítja a fa számára a szükséges tápanyagokat, valamint védelmet nyújt a talajban élő kártevőkkel szemben. Fontos, hogy a trágyára utána szórjunk földet, hogy a gyökerek ne közvetlenül érintkezzenek vele, ugyanis az megégetheti a gyökereket.
Gyökérkezelés
Ha a facsemete juta zsákban van, akkor a zsákot nem kell leszednünk, hiszen pár hónap alatt lebomlik a talajban. A gyökerek könnyedén átnőnek a zsák szövetei között, nem akadályozzák a növény növekedését.
Fa beállítása és karózás
A facsemetét függőlegesen helyezzük a gödörbe, majd óvatosan tömörítsük körülötte a földet. Fontos, hogy a fa ne dőljön el, ezért karók segítségével rögzítsük. A karók stabilitást nyújtanak, különösen szeles időjárás esetén, és segítik a fa egyenes növekedését.Öntözés és gondozás
Az ültetést követően alaposan locsoljuk meg a facsemetét, hogy megfelelő mennyiségű vizet kapjon a növekedéshez. Az első évben különösen fontos a rendszeres öntözés, hiszen ez az időszak kritikus a fa megerősödése szempontjából.
Ezekkel a lépésekkel biztosítható, hogy az újonnan ültetett fák megfelelően gyökerezzenek meg, és hosszú távon egészségesen fejlődjenek. Debrecen példát mutat nemcsak a faültetés mennyiségében, hanem annak minőségében is, így a város zöldfelületei nemcsak esztétikai, hanem ökológiai szempontból is értéket képviselnek.
Debrecen újra bizonyítja, hogy a környezetvédelem és a városfejlesztés kéz a kézben járhat. A fák ültetésével nemcsak a jelen, hanem a jövő generációi számára is értéket teremtünk.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője