Tudtad, hogy a nyomtatók a munkaidő nagy részében várakozó állásban, munka nélkül fogyasztják a legtöbb energiát?
Arról nem is beszélve, hogy sok esetben már szinte csak megszokásból nyomtatunk bizonyos dokumentumokat. A legtöbb munkahelyen már bevezették a digitális aláírást, ami teljesen egyenértékű a jól meg szokott papíron, kék tintával írt aláírásunkkal. Azt, hogy a háttérben milyen programkódok és hogyan biztosítják ezt, a hozzáértő informatikusok tudják. Nekünk csak hátra kell dőlni és élvezni a fejlett informatika adta lehetőségeket!
Ha már mindenáron szükséges nyomtatnunk, akkor a hivatalos dokumentumokon kívül, melyeknek szigorú formai és adatintegritási követelményeknek kell megfelelniük, választhatunk néhány környezetbarát alternatívát.
Szóval melyek azok a lépések, melyekkel környezettudatosan használhatjuk a meglévő nyomtatót?
– Csak akkor kapcsoljuk be, amikor használjuk!
– Válasszunk újrahasznosított papírt!
– Használjunk tintaspóroló betűtípust!
– Válasszuk a szürkeárnyalatos beállítást!
– Használjuk mindkét oldalát a papírnak!
– Ha egyoldalasan nyomtattunk, a másik oldalra tudunk még jegyzetelni!
– Nyomtatás előtt mindig ellenőrizzük a nyomtatóbeállításokat a számítógépen és a nyomtatón is, így sok hibás nyomtatást megspórolhatunk. Vagy segítsük egymás munkáját azzal, hogy nem felejtünk el szólni kollégáinknak arról, milyen beállítással vagy papírral használtuk utoljára a nyomtatót.
Igaz, ezek nem tűnnek túl nagy lépéseknek, de ne feledd, sok kicsi sokra megy! Gondolj csak bele, hányan dolgoztok az adott cégnél, hány hozzátok hasonló vállalat működik csak a városban, és ezeknek hány kirendeltségük van országosan vagy akár világszerte?!
Ha van lehetőségünk nagyobb léptékben gondolkodni, mert például újítást tervez a cég, van rá esetleg valamilyen belső vagy akár külső pályázati forrás, akkor az ötletládába nyugodtan bekerülhet a már fent említett szoftver használatának javaslata, amely lehetővé teszi a digitális aláírást. Hiszen valljuk be, amiatt nyomtatunk még mindig ennyit, mert úgy tekintünk hivatalosnak egy dokumentumot, ha azt kézzel aláírta minden érintett. Az elmúlt időszak home office dömpingjének köszönhetően viszont sok helyen nem tudták megoldani a megszokott aláírás-sorozatot, így egyre több helyen kénytelen volt beismerni a vezetőség, hogy bizony van lehetőség más megoldásra. Ez nem mellesleg anyagi terhet vesz le a munkáltató válláról, mert kevesebb papírt kell használnia, másrészt időt és helyet spórol meg mindenki számára, mert nem kell bajlódni a nyomtatással, az iratrendezéssel, az irattárolással. Így a szoftver alkalmazásával kapcsolatos egyszeri nagyobb kiadás elég hamar megtérül.
A másik megoldás a hardveres lehetőség. Ha eddig külön volt nyomtató, fénymásoló és szkenner, akkor nem kérdés, hogy ideje megújítani az iroda felszerelését. Már egy egyszerű multifunkciós nyomtatóval is nagy lépést tehetünk előre, azonban vannak olyan kifejezetten energiatakarékos vagy ecofriendly készülékek, melyek esetében a gyártó nagyon szigorú előírásokat betartva biztosítja azt, hogy a lehetőségekhez mérten a készülék a legkörnyezetbarátabb legyen. Érdemes ezeknek a márkáknak utána járni!
És ha már megfelelő, korszerű gépparkunk van, akkor nem kérdés, hogy figyelnünk kell a rendeltetésszerű használatra, a rendszeres karbantartásra, nem utolsó sorban pedig arra, hogy válasszunk újratölthető patront. Ennek már kiforrott logisztikája van, csak a megfelelő céget kell megtalálnunk hozzá, vagy akár kijelölhetünk egy nyomtatófelelőst, aki gondoskodik erről.
A témához szorosan kapcsolódnak az irodaszerek. Vannak olyan dolgok, melyeknek még nem született meg a digitális alternatívája, vagy nem túl kézenfekvő még annak használata. De érdemes tudni, hogy nagyon praktikus a digitális jegyzettömb. Egyrészt a laptopon vagy az asztali gépen elfér minden, amit a hagyományos jegyzetfüzetünkbe felírnánk. Így két legyet üthetünk egy csapásra, hiszen nem használunk papírt, és nem használunk tollat sem. Ha mégis ragaszkodunk a hagyományos módszerekhez, akkor érdemes szétnézni a papír-írószer boltokban, mert újra visszatért a polcokra a tölthető toll, illetve a papírvázas vagy épp az újrahasznosított anyagból készült toll.
Mert tudjuk, mindezek a legtöbb esetben nem az anyagiakon múlnak, hanem az odafigyelésen, a tudatos nevelésen és megfelelő kommunikáción!
Debrecen városa célul tűzte ki a klímatudatosságot erősítő szemléletformálást, amelyhez kapcsolódó programok megvalósulását a KEHOP-1.2.1-18-2019-00246 azonosítószámú projekt tesz lehetővé.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője