2022. április 14-én lehetőségem nyílt előadni a „klímatudatos munkaközösségek” témakörében a Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal és Önkormányzat munkatársainak. Őszinte leszek: minden előadásom előtt izgulok, hiszen minden közösség más és más. Hiszem, hogy természetvédő mindenki lehet, az a szándék már mindenkiben jelen van, csak felszínre kell hozni. Ez így volt ezen az előadáson is.
Mivel munkámból kifolyólag csak ritkán találkozhattok azokkal a problémákkal (irodai környezetvédelem), amelyekkel ők napi szinten, így az előadások utóéletét érzem a legfontosabbnak. Vajon mi változik máról holnapra, vagy a jövő hétre?
Egy-egy ilyen foglalkozás alkalmával nem a „kőbe vésett jó gyakorlatokat” – mert azokat nem ismerem –, hanem a szemléletet szeretném átadni. Azt, hogy minden napunk döntések sorozata. Olyan egyszerű döntésekkel kezdve, mint hogy milyen közlekedési eszközzel menjek ma dolgozni, mit reggelizzek, vagy hogy milyen fogkrémmel is mossak fogat. Banális példáknak tűnhetnek, de azt gondolom, hogy mindennek, ami eddigi életünk része volt, megvan a maga zöld alternatívája, csak meg kell őket ismerni. Nem is kell, hogy olyan végtelenül éles váltást tegyünk, mint ahogy én tettem az „erdőbe” való kiköltözésemkor, hanem érdemes lehet apró lépésekkel haladni a fenntarthatóság felé. A hivatal munkatársai nagyon érdeklődőek voltak, a kérdés szekció talán meghaladta az előadás időtartamát is, aminek végtelenül örültem. Köszönöm nekik a lehetőséget!
Az irodai szféra megannyi lehetőséget – és persze megannyi döntést – rejt magában a klímatudatosság irányába. Persze, a bürokrácia egy – számomra – végtelenül bonyolult rendszer, és megannyi kötöttséget rejt magában. Vannak dokumentumok, amelyeket ki kell nyomtatni, amelyeket meg kell őrizni, de nagyon sok olyan is van, amelyek esetében nincs effajta megkötés. Ezeket a lehetőségeket kell megtalálni. Az irodai élet pedig nem csupán nyomtatásból és iratok lefűzéséből áll. A zöld magatartás – mint minden más munkahelyen – itt is a tervezéssel kezdődik. Mit fogunk ebédelni másnap? Milyen ételt csomagoljak? Faültetés, mint irodai csapatépítés?
Te mit érzel a legnagyobb problémának a munkahelyeden?
Hogyan tudnál rajta változtatni?
Mindnyájunkban ott a lehetőség a megoldásra és a lehetőség a változtatásra!
Debrecen városa célul tűzte ki a klímatudatosságot erősítő szemléletformálást, s az ehhez kapcsolódó programok megvalósulását a KEHOP-1.2.1-18-2019-00246 azonosítószámú projekt teszi lehetővé.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője