Jön a víz Debrecenbe!
“Debrecen környezetpolitikájának számtalan eleme van!”
“Az elmúlt évek legnagyobb eredményének a Civaqua-program elindulását tekintem” – mondta Papp László polgármester 2021.11.11-én.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Civaqua-programnak köszönhetően a vízutánpótlás megoldása is részévé válik a zöld fejlesztéseknek. Ennek a 16 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően két év távlatában a Tisza vize eléri Debrecen közigazgatási területét. Ez újabb lehetőségeket nyit számunkra, egyrészt a Tócó menti városrészek dinamikus zöld fejlesztését, másrészt a Nagyerdő, valamint a város keleti oldalán fekvő jóléti tavak vízutánpótlásának biztosítását.
A Civaqua-programnak köszönhetően tócóvölgyi parkot létesítenek, ami egy 30 ezer négyzetméteres zöldterületet foglal magában nagy vízfelülettel.
A debreceniek a jó ügyek mellett mindig összefognak, ezt láthattuk a Future of Debrecen
mozgalmunk által elindított “A mi Civaquánk” ötletpályázatánál is. A pályázatra 274 debreceni 70 csapatot alkotva juttatta el jobbnál jobb ötleteit, melyből a három dobogós és a közönségdíjas ötlet is beépítjük a Civaqua-programba. A Civaqua-programról több információt találtok weboldalunkon.
Zöldül a város!
Debrecenben a zöldterületek, parkok fejlesztése mellett a fásítás is kiemelt hangsúlyt kapott. 2019 tavaszán elindult az Ültessünk 10.000 fát Debrecenben! elnevezésű program.
A 2021-es őszi és 2022-es tavaszi faültetési programmal együtt már több, mint 5.600 kertészeti és 40.000 erdészeti facsemete elültetését valósítjuk meg a város különböző pontjain – emelte ki a polgármester.
Ez a 10.000 fa, amit Debrecenben elültetünk, összesen 32 hektárnyi árnyékosított területet jelent, illetve ez a növényzet évente 450 tonna szálló por megkötésére képes!
A debrecenieket bevonják a faültetésekbe, hamarosan örökbe lehet fogadni egy-egy fát!
“Biztosítani fogjuk a fát, egy speciális öntözőzsákot, és egy applikáció fogja segíteni a fa szakszerű nevelését!” – említette Balázs Ákos.
További összefogásra ösztönzött a zöld ügyekért felelős alpolgármester:
“Az összefogást mutatja az is, hogy ebben az évben elnyertük az Év Fája díjat a Csokonai Színház előtt álló csüngő japánakác párosának.”
Az Év Fája díj elnyerése ráadásul automatikusan bejuttatta a csüngő akác párost az európai versenyre, így a lakossági támogatásra a januárban induló döntőben is szükség lesz.
A faültetés mellett a Zöld Város Program keretében a lakótelepeken több, mint 262 ezer négyzetméternyi zöldterület újul meg.
Debrecenben belterületen az erdősültség mértéke 34%, összesen 5,4 millió négyzetméter a zöld terület. Barcelonában az erdősültség területe 27%, 1795 hektár erdővel rendelkeznek, Bécsben ez 25% és 8158 hektár erdővel rendelkeznek – hívta fel a figyelmet a környezetvédelemért felelős városvezető.
Fenntartható Debrecen díj
A tájékoztatón elhangzott, hogy nem az a kérdés, hogy a cégek, nagyvállalatok vagy a magánszemélyek felelőssége-e a környezetvédelem és a fenntarthatóság, hanem az, hogy mindenki a maga életében képes-e olyan döntéseket hozni, tevékenységeket végrehajtani, amelyek segítenek abban, hogy minél jobb állapotban tudjuk átadni Debrecent a következő generációnak, mint ahogy azt átvettük elődeinktől.
“Azoknak a cégeknek, akik együtt cselekszenek velünk egy zöld Debrecenért, megalapítottuk a Fenntartható Debrecen díjat” – emelte ki az alpolgármester.
A díjról és a díjazottakról itt írtunk bővebben.
Szemétszedés másképp!
Elindult a TeSzedd! De inkább ne dobd el! szemétszedési akció, ugyanakkor a városunk csatlakozott a LIFE IP HUNGAIRY levegőminőség javítását szolgáló projekthez.
Közlekedési fejlesztések
2020-ban 50 innovatív zöld buszvárót építettünk a zöld munkacsoport javaslatára, így a debreceniek zöld környezetben várhatják majd a kizárólag elektromos hajtású, teljes mértékben környezetkímélő autóbuszokat.
Városunkban kiemelt szerepe van a kerékpáros közlekedés fejlesztésének. Debrecen már most is több, mint 80 kilométer összefüggő kerékpárút-hálózattal rendelkezik. A hálózat a következő 1-2 évben több, mint 25 kilométerrel fog növekedni.
Növekszik az energiahatékonyság
Intézményeink energiahatékonysága tekintetében is jelentős előrelépések történtek: 2020-ban – a 2013-as állapothoz képest – 263 ezer tonna széndioxiddal kevesebb károsanyag került Debrecen levegőjébe.
Egy nagy mértékű napelem építése tovább erősíti a város fenntarthatósági karakterét. A város által biztosított 52 hektáros területen, a repülőtér déli oldalán, a déli iparterülethez közel a Magyar Villamos Művekkel együttműködve, fogunk egy nagy kapacitású naperőművet létrehozni. A beruházás révén az üvegházhatást okozó gázok mennyisége évente hozzávetőlegesen 33 ezer tonnával csökken – árulta el a városvezető.
Új célok
Az új környezetpolitika alapelve, hogy a debreceniekkel közösen, szakemberek segítségével tegyük Debrecent egy hosszútávon fenntartható, zöld várossá.
Ezért hoztuk létre a többségében fiatal, környezet- és természetvédelmi területen jártas szakértőkből álló Zöld munkacsoportot, és indítottuk el a debreceniekkel együtt a Future of Debrecen mozgalmat – hangsúlyozta Balázs Ákos.
A tájékoztató végén a résztvevők elültettek egy nagylevelű hársfát, ezzel elindítva a 2021-es őszi és 2022-es tavaszi faültetési programot.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője