Kapcsolj le, de tartsd nyitva a szemed! – így szól bolygónk legnagyobb önkéntes programjának szlogenje. A program, amelyet milliók ismernek kicsiny világunkon, és melynek célja, hogy felhívja a figyelmet az éghajlatváltozás elleni cselekvés szükségességére. Szimbolikus ez a 60 perc, amely talán kiszakít a valóságunkból és felidézi bennük az ember és a természet kapcsolatát. A kapcsolatot, amelynek sorsa tőlünk és az egyéni döntéseinktől függ. A 60 perc pedig bebizonyítja: igenis van élet a pazarláson túl!
Minden év márciusának utolsó szombatján (2022-ben március 26-án) kerül sor a Föld órájára, amikor a résztvevők egy teljes órára kikapcsolnak minden elektronikus berendezést otthonukban.
Sajátos a kapcsolatom ezzel az eseménnyel. Kamaszként ragyogó szemekkel néztem vissza a videókat, melyeken híres épületekről hull le a fény leple és borulnak egy órára sötétségbe. Az Eiffel-torony, a Big Ben, a kínai nagy fal, a Sydney-i operaház csak néhány a programhoz „csatlakozó” épületek közül, és ebből a sorból a mi városunk sem maradhat ki. Debrecenben a Nagytemplom mellett a Régi Városháza külső díszkivilágítását is szüneteltették tavaly március 27-én este fél 9 és fél 10 között. Végtelenül büszke voltam és vagyok erre! Ma azonban már egy erdő közepén élek a családommal. Egész más itt, hiszen a szigetüzemű napelemes rendszer megtanított felelősen gondolkodni és talán kicsivel másabb szemüvegen keresztül is vizsgálni ezt az eseményt, illetve annak jelentőségét. Ma, amikor kimegyek az erdei kisházunkból, egyetlen dolog töri meg a mintegy gyöngyszemekkel tarkított sötét égboltot: egy fénykupola – a tőlünk szűk 30 kilométerre lévő nagyvárosból –, amely ott magasodik az erdőnk fölött. Ez a fény pedig nem máshonnan jön, mint tőlünk, emberektől, a vonalas létesítményeink, épületeink, megvilágításából, a közlekedéstől és még sorolhatnánk, ugye?
Az emberi tevékenységhez köthető globális problémák hatásai napjainkban is érezhetőek. Ezért is olyan fontos, hogy az ehhez hasonló felhívások és események minél szélesebb körhöz jussanak el, hogy minél több ember csatlakozhasson hozzájuk. Vegyél részt te is, és oszd meg az üzenetet!
Hogyan csatlakozhatok a Föld órájához?
Ahhoz, hogy te is részese legyél az eseménynek, nem kell mást tenned, mint hogy kikapcsolsz otthonodban minden elektronikus eszközt és berendezést 2022. március 26-án – szombaton – este 20.30 és 21.30 óra között. Ha szeretnéd, részvételi szándékod megerősítheted a WWF honlapján is: https://wwf.hu/
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője