A körforgásos gazdaság központi eleme a termékek életciklusának meghosszabbítása, ezáltal a hulladéktermelés csökkentése. Az eldobható és egyszer használatos eszközök gazdasági modellje környezetszennyező és nem fenntartható, ezért az Európai Unió a körforgásos gazdaság megvalósítására törekszik. Ennek az útnak egy fontos állomásaként 2024. február 1-jén az EU egy új törvényt fogadott el a termékek javításáról. Az Európai Parlament és Tanács politikai megállapodásra jutott a fogyasztók javítási jogának megerősítéséről. Az elfogadott szabályok tisztázzák a gyártók kötelezettségeit, és arra ösztönzik a fogyasztókat, hogy javítással hosszabbítsák meg a termékek életciklusát.
A törvény legfontosabb célja a pazarlás csökkentése és a javítási ágazat megerősítése azáltal, hogy a termékek javítását hozzáférhetőbbé és költséghatékonyabbá teszi, valamint a javítást ösztönzi a jogi garancia lejárta után is.
A megállapodás legfontosabb intézkedései a következők:
A javítási folyamat megkönnyítése érdekében egy európai online platformot hoznak létre nemzeti szekciókkal. Ezen a platformon keresztül a fogyasztók minden uniós országban megtalálhatják a helyi javítóműhelyeket, a felújított termékek eladóit, vagy rátalálhatnak olyan közösségekre, akik megosztják javítási tapasztalataikat egymással.
A Parlament prioritásként kezelte, hogy a javítás sokkal megfizethetőbbé váljon a fogyasztók számára.
Miután a Tanács és a Parlament is elfogadta az irányelvet, és azt közzéteszik az EU hivatalos lapjában, a tagállamoknak 24 hónap áll rendelkezésére, hogy átültessék azt a nemzeti jogba. Ezek értelmében, tehát hazánkban is hatályba lép a szabályozás legkésőbb 2026 elején.
A javításhoz való jogról szóló megállapodás jelentős lépés az EU azon törekvésében, hogy meghosszabbítsa a termékek élettartamát, csökkentse a hulladék mennyiségét és támogassa a fenntarthatóbb és körforgásos gazdaságot. Ezáltal a jövőben egyszerűbb és költséghatékonyabb lesz a termékek javítása ahelyett, hogy új, drága termékeket kellene vásárolnunk.
Forrás: europarl.europa.eu
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4024 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 408
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője