Hazánk egyik leggyakoribb madara a széncinege. Mindenütt megtalálható: kertekben, parkokban, fasorokban, erdőkben. Közismert és közkedvelt madár. Odúkban fészkel, elsősorban a harkályok által vájt odvakban, de máshogyan kialakult faüregekben, fali üregekben, épületrésekben, virágcserépben, vascsövekben is megtelepszik. Rendkívül alkalmazkodóképes madár, még postaládába is belefészkel, ha nincs megfelelő odú a számára. Ezt a jelenséget én is tapasztaltam. 2014-ben és 2015-ben is belefészkelt nagymamám postaládájába egy széncinege-pár. Kilenc fókából végül négy repült ki sikeresen az első alkalommal. Ez az ország több pontján gyakran előfordul. Ilyen esetben rakjunk ki egy másik postaládát és hívjuk fel a postás figyelmét a változásra, nehogy a „lakott” ládába beeső levelek és újságok kárt tegyenek az apró madarakban.
A széncinegék 6-12 tojást tojnak. A kikelő fiókák többsége nem éli meg a felnőttkort, ezért évente gyakran kétszer is költenek. Szapora madarak. A szülők fáradhatatlanul hordják a táplálékot a fiókáknak. Fészkük egyébként szép, mohából és állati szőrökből épül.
A nemek elkülönítése könnyű: a hímek hasán a fekete sáv vastag, a tojókén vékony, gyakran megszakad. Már tél végén felhangzik a jól ismert ,,nyitnikék” vagy ,,kiscipő” ének. A hímek komoly harcokat vívnak egymással, és mivel kevés a megfelelő harkályodú, ezért más madarakkal is megküzdenek a fészkelőhelyért.
A széncinege táplálékát rovarok és pókok képezik, de gyakorlatilag bármilyen rovart elfogyaszt. A fiókáknak főleg hernyókat hordanak a szülők. Télen magvakkal is táplálkozik, gyakori vendég a téli etetőn. Csőre gyenge ahhoz, hogy a napraforgómagot szétmorzsolja, ezért azt lábaival leszorítja és csőrével kikopácsolja a belsejét. Ezért mindig csak egy maggal tud elszállni az etetőről, de szereti a kifüggesztett faggyúgolyót is.
A széncinege védelmére, segítésére mindenkinek van lehetősége. Etessük télen őket nem sózott, nem pörkölt napraforgómaggal. Fontos, hogy csak decembertől márciusig etessünk, és ha egyszer elkezdtük, az adott télen már ne hagyjuk abba! Fészkelésüket segíthetjük 32-35 mm-es röpnyílású madárodúk kihelyezésével. Ezekben gyakran költenek cinegék, de más madarak is elfoglalhatják őket. A fészkelési időszak alatt kerüljük a vegyszerezést, mert könnyen a fiókák életébe kerülhet egy-egy permetezés a kiskertben. A cinegék amúgy is több tízezer rovart pusztítanak el minden évben, főleg utódnevelés során.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője