Agrármérnökként kötelezőnek éreztem megnézni a frissen elérhetővé vált Kiss the ground című dokumentumfilmet. A filmről tudtam azt, hogy a talaj került a középpontjába, és arra mutat rá, hogy milyen hatással is van a konvencionális művelés a talajaink állapotára, termőképességére. A filmben olyan – hazánkban sem ismeretlen – fogalmakkal találkozunk, mint például az erózió, a defláció vagy éppen az elsivatagosodás – de sorolhatnánk még.
A film rávilágít arra, hogy a talajaink problémája közös dilemmánk. Gondoljunk csak bele: bár a világ népessége nő, a megművelt mezőgazdasági területek mennyisége épp ellenkezőleg: csökken. A megnövekedett, megváltozott művelési igényekre pedig sokszor nem tudunk megfelelő választ adni, de vajon mik is lehetnek ezek?
A film ezeket az alternatívákat mutatja be.
A magyar felirattal is nézhető Kiss the Ground, avagy „Becsüld meg a földet” egy szerelemes üzenet a talajhoz és a termőföldhöz Woody Harrelson narrálásával. A filmben megannyi világsztár is feltűnik, mint például Tom Brady, Gisele Bundchen, valamint az énekes Jason Mraz. Innen is látszik, hogy a film két alkotója, Joshua Tickellnek és Rebecca Harrell Tickellnek tényleg szerette volna eljuttatni a lehető legtöbb emberhez az üzenetét.
És hogy mi van az üzenetben?
A film első része egyfajta alapot ad, hogyan is néz ki a mezőgazdaság az USA-ban, annak minden problémájával és korábbi, a környezeti nehézségekre adott válaszaival. A film második fele egy elköteleződés a regeneratív gazdálkodás mellett, ami egyszerre igyekszik javítani a termőföldek vízmegtartását, szénmegtartó-képességét és gazdagítani mikroorganizmus-állományát.
Az itt előkerülő lehetséges eszközök és módszerek itthon sem ismeretlenek. A permakultúra vagy a forgatás nélküli alternatívák mind a köztudatban vannak, és megannyi hazai jó példával is találkozhatunk egy kis utánajárással.
A film szakmai módon mutatja be a mezőgazdaság helyzetét, lehetőségeit; ugyanakkor hétköznapi módon közelíti meg a felvetett kérdéskört, ezért akár egy tanórán is levetíthető, a laikusok számára is bátran „fogyasztható”.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője