A gyümölcsfák fontos szerepet töltenek be egy kertes ház hátsó udvarában vagy egy pihenőkertben. Ahhoz, hogy a fa elültetése után 2-3 év múlva finom gyümölcsöt szüretelhess, néhány szempontot követned kell, melyeket ebben a cikkben foglalok össze számodra.
Először döntsd el, milyen gyümölcsfélét szeretnél ültetni a kertedbe. Kétféle telepítési időt különítünk el: az őszit és tavaszit. Mindkettőt lehet alkalmazni. A lényeg, hogy a talaj ne legyen fagyott. Ismerőseim szoktak hozzám fordulni efféle kérdéssel: „Na, de Dani, honnan szerezzem be a gyümölcsfát?” Válaszom mindig az, hogy személyesen szerezd be egy faiskolai lerakatból, mert ott ki tudod választani, melyik oltvány tetszik küllem alapján számodra, és segítséget is adnak a helyes fajta megválasztásához. Általában szabadgyökerű oltványt tudsz vásárolni, amely lehet suháng (100-150 cm magas, elágazás nélküli vessző) vagy koronás oltvány (már elágazásokkal rendelkező vessző). A jó oltvány az alapja az eredményes telepítésnek, így ne sajnáljuk rá a pénzt! Figyeljünk, hogy az oltvány legyen egészséges, sérülésektől mentes. Fontos, hogy vásárlás után ezeket az oltványokat óvjuk a kiszáradás ellen, ezért takarjuk gyökereiket. Kiemelendő, hogy ültetés előtt 1-2 órára állítsuk őket vízbe, hogy jól megszívják magukat.
Ültetés során egy 80x80x80 cm-es gödröt kell kiásnunk, így biztosítva a kellő helyet a meglévő és a későbbi gyökerek számára.
A kiásott gödörbe tegyünk érett szerves trágyát, melyre annyi földet teszünk, hogy ellepje. Ha konténeres az oltvány, óvatosan kivesszük és megigazítjuk a gyökereit. A vastagabb gyökérrészeket felére visszametsszük metszőolló segítségével.
Ezután belehelyezzük a gödörbe úgy, hogy az oltási pont (ahol az alanyt és nemest összeoltják, bunkószerű megvastagodáshoz hasonlít) helyzete az uralkodó szélirányra nézzen és 10 cm-rel a talajfelszín felett helyezkedjen el. Egy személynek ügyelnie kell, hogy egyenesen történjen az oltvány ültetése. Ezt követően a földet visszahelyezzük a gödörbe, közben tömörítjük a lábunkkal, majd megtányérozzuk az oltványt (az oltvány körül egy kb. 2 méter átmérőjű mélyített kört alakítunk ki, mely a későbbi öntözéshez szükséges).
Ezt követően, történik az oltvány metszése. Ezzel az adott gyümölcsfajnak a törzsmagasságát szabjuk meg. 50-80 cm magasságban határozott vágással vágjuk el a vesszőt. Ne sajnáljuk az oltványt, ez szükséges ültetési munkaművelet!
A művelet végén fontos, az alapos beöntözés, tehát öntsünk 20 liter vizet az oltványra!
Az ültetés után pedig ápoljuk növényeinket, hiszen csak így tudják megmutatni 2-3 év múlva gyümölcseiket.
Eredményes munkát kívánok!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője