Hogyan füvesítsem be a kertem?
Egy családi kertes ház udvarának szerves részét képezi az egészséges, szépen zöldellő gyepfelület.
Ahhoz, hogy a kerttulajdonos dicsérő szavakat kapjon érte, számos tevékenységet kell elvégeznie.
A füvesítéshez elő kell készülni, tervet kell felállítani! Először is pénztárcánkat kell alapul venni, hogy mi magunk mennyit vagyunk hajlandóak rászánni, hiszen a füvesítés elég költséges tevékenység (fűmagköltség, tápanyagutánpótlás, vetőgép, öntözési költség).
Mint egy dísznövény vagy zöldségnövény vetésekor, a siker alapja itt is a jó minőségű mag. A fűmagok esetében is nagyon széles a paletta, a fajtaválaszték: különböző típusok állnak a vásárlók rendelkezésére. Javaslom, hogy ezek beszerzése lehetőleges ne szupermarketekből történjen, hanem szaküzletekből! A magvak típusonként eltérő gyorsaságban csíráznak (a réti perje a leggyorsabban, a csenkeszek lassabban).
A vetés történhet tavasszal és kora ősszel. Nyáron ne vess, mert nagy fába vágod a fejszédet, hiszen „besül” a növény! Ha most, tavasszal telepítesz, április végéig kerüljön a földbe a fűmag!
A jó csírázáshoz 30-35 g/m2 fűmagmennyiség szükséges. Ez egy standard érték, amelytől lényeges mértékben eltérni hiba (maximum 5 g/m2-rel emelheted fel), mert egyetlen fűszálnak is kellő területegység szükséges ahhoz, hogy szépen fejlődjön. A fűmag vetését előzze meg egy alapos gyomirtás, majd később ásónyomnyi talajlazítás, végül porhanyítás. Tápanyag nélkül ez a növény sem fejlődik kellő módon, így körülbelül 3 cm-es vastagságban forgass talajodba érett marhatrágyát. Ha túl agyagos, kötött a kerti talajod, homokot is kell bekeverned.
Ezután tömörítened kell talajod egy fűhengerrel. A vetést sohasem végezzük kézzel! 50 négyzetméternél nagyobb területet szórókocsi segítségével vessünk. A szórókocsik nagyjából 1-1,5 méteres szélességben terítik maggal a földterületet.
Az öntözés zárja a munkaműveletet. Alapos beöntözést igényel a talaj, de a magokat ne mossuk ki belőle! Megfelelő vízellátás nélkül a kis zsenge fűszálakat a nap uv-sugarai kiégetik. Ha nincs lehetőséged öntözőrendszert telepíteni, akkor később megnehezíted a saját dolgod, mert a növény fejlődése során többször (kora reggel – kora délután) igényli a kellő mennyiségű nedvességet.
Jó munkát kívánok kerted gyepesítéséhez!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője