A szelektív hulladékgyűjtés mára számos háztartásban a heti rutin részét képezi. Azonban nem mindenki tudja, hogy a gyakorlatban mi történik a kék színű kukákban gyűjtött papírral, miután az illetékes szolgáltató elszállíttatta. Pedig a papír kalandja igazából még csak itt kezdődik, hiszen jó néhány lépés választja el az újbóli felhasználásától.
A keletkező papírhulladékoknak két fő „útja” lehetséges.
Egyrészt kerülhet a használt papír a kommunális, háztartási vegyes hulladék közé. Ez több okból is megtörténhet, nem minden esetben azon személy szándékán vagy figyelmetlenségén múlik, aki kidobja, hiszen ha szennyeződött a papír, akkor a kommunális hulladék közé kell tenni. A zsíros vagy olajos szennyeződések nem távolíthatók el teljes mértékben a növényi rostok közül, így ez az anyag nem használható fel az újrahasznosítás folyamatában, sőt további szennyezések forrása is lehet. A szennyezett papírhulladék mellett a fóliával bevont vagy fényezett (más néven felületkezelt), nem 100%-ban növényi anyagú hulladék sem kerülhet a kék kukába. Ha a kommunális hulladék közé kerül, akkor két opció lehetséges: vagy hulladéklerakókba azaz depókba kerül, vagy a hulladékégetőbe, s ekkor ezzel válik energiává.
Természetvédőként fő célunk azonban a papírhulladék szelektív gyűjtőben való elhelyezése, ahonnan aztán az összegyűjtést és elszállítást követően feldolgozzák és újrahasznosítják, hogy újból alapanyag lehessen belőle, így mentve meg megannyi fa életét. A folyamat egy döntéssel kezdődik, miszerint elvisszük-e a papírhulladékunkat a gyűjtőbe? Ha a válaszunk „igen”, akkor következhet is a szelektív hulladékgyűjtés következő sarkalatos pontja: a hulladék összegyűjtése és elszállítása. Egyes szolgáltatók egyszerre gyűjtik be a szelektív kukák tartalmát. Azonban nagyon fontos itt megjegyezni, hogy a szelektív hulladékgyűjtő autókban különböző fakkok vannak a különböző típusú hulladékoknak. A gépkezelő minden esetben a helyes részlegbe üríti azt, így a szállítás során sem keverednek a különböző hulladéktípusok. Utunk következő állomása a válogatóüzembe vezet, ahol részben kézi, részben gépi módszerekkel minden hasznosítható frakciót különválogatnak egymástól a hasznosításra történő előkészítés részeként.
De hogyan is lesz a hulladékból termék?
A hulladék feldolgozása és az újbóli alapanyagként történő felhasználása eltérő lehet az eljárást végző vállalatok és a végső cél szerint. Más szóval a különböző típusú nyersanyagok gyártásához különböző típusú eljárások szükségesek. Gondoljunk csak bele, milyen sok féle papírral találkozhatunk a mindennapok során! – Azonban a hulladékból alapanyag előállításának főbb lépései lényegében azonosak.
A papírhulladékot az összegyűjtést követően az erre szerződött cég elszállítja feldolgozásra. Szétválogatják és bálázzák a hulladékot. A papír homogenizálását fizikai úton aprítással kezdik, majd kémiai úton folytatják. A darabokat nagy tartályokban feloldják vízzel, majd a pépesített masszát kiterítve többször is átdolgozzák, hogy minél jobban szétválasszák a papírdarabokat, egészen az alapot adó cellulózrostokig. Ebből lesz a papíripari rostanyag, ami ismerős lehet a már megismert papírgyártás folyamatából. A rostanyagot tovább formázzák, hogy papíríveket gyártsanak belőle. A keletkező homogén massza legnagyobb része víz, amely a megfelelő anyagminőség elérését követően nedves görgőkön és melegített hengereken keresztül jut a tekercselőbe. Előtte azonban kap egy keményítő bevonatot, hogy később a papírra kerülő anyagok, mint például a tinta, ne folyósodjanak majd szét. A száraz és kezelt papíríveket hengerekké tekerik fel, amelyeket aztán kisebb rollnikra vágnak, majd – a végső felhasználási céloknak megfelelően – méretre szabják. A papírlapokat utána kisebb csomagokba gyűjtik, becsomagolják és elszállítják.
És hogy miért is jó, ha szelektíven gyűjtjük a papírt?
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője