Az előző részben megismerkedtünk a PET-tel mint anyaggal, és, hogy hogyan is készülnek a – sajnos mindennapjaink részét képező – palackok. Most lessünk meg azt, hogy mit is rejtenek a sárga kukák, illetve hogy mi is történik az újrahasznosítási folyamatban.
A szelektív szigeteken könnyen lehet tájékozódni, habár a színek helyenként változhatnak, a kukákon elhelyezett piktogramok minden esetben egyszerű azonosítást tesznek lehetővé. Nagyon fontos, hogy tiszta, átöblített anyagot dobjunk bele! Ez több okból is kiemelendő, hiszen a válogatóban, ahol még nem szenzorok segítségével történik a szortírozás, emberek dolgoznak. Másrészt az anyag szempontjából is fontos tényező a tisztaság, így, ha PET palackot, terrapack palackot vagy más anyagot viszünk ki, öblítsük el. Én magam is dolgoztam diákként ilyen helyen, ezért is érzem fontosnak ennek kiemelését. Az újrahasznosítás vonatkozásában a PET speciális eset, hiszen nagy mennyiségben van jelen a csomagolóanyagok halmazában és egyszerűen válogatható. Ebből adódik, hogy nagy mennyiségű PET anyag áll rendelkezésre, amely gazdaságosan újrahasznosítható. 2017-ben Magyarországon 10 palackból 3 került a szelektív hulladékgyűjtés futószalagjára.
A PET palackokat újrahasznosító iparág egy jól felépített üzletággá vált az elmúlt évek során. A használt PET palackok műszál és textil formájában vagy új PET palackokká alakítva hasznosíthatók újjá. Így, az újrahasznosítás révén, a PET egy zárt anyagkörforgás részét képezi, jelentősen csökkentve az olyan természeti erőforrások kisajátítását, mint például a kőolaj.
Kezdjük is el!
Az újrahasznosítási folyamat első lépése a címkék és kupakok eltávolítása. Ez növeli a tisztaságát és csökkenti a későbbi tömörítéshez használt energiát. A PET palackokat úgy tervezték meg, hogy minimum 6-8 bar nyomást kell kibírniuk. Mivel a szénsavas üdítők a szállítás és a felhasználás során rázódhatnak, így az előforduló legnagyobb nyomást is biztonsággal állniuk kell. A folyamat következő állomása a PET palackok felaprítása. Az intenzív mosási fázis egy egytengelyes mosóban történik, ahol 60-80°C-os mosószeres víz segítségével távolítják el a mechanikai szennyeződéseket, köztük a címkék ragasztóanyagát. Az ülepítőben fajsúlyuk különbözősége miatt elkülönülnek a címke maradványai és a kupakok a PET anyagoktól. A centrifugálás és szárítás után a PET darálék az extrúder gépbe kerül, ahol 290°C-on megolvasztják, majd granulálják. A granulátum a víz alatt kristályosodik ki. A víz nemcsak jó szállítóközeg, de biztosítja a kész alapanyag hűtését és garantálja az alapanyag gömb formáját, amely a későbbi szállításnál és tárolásnál lesz nagyon fontos.
Az elkészült regranulátumot zsákokba töltik, majd elszállítják a későbbi feldolgozás helyére. Az anyagból polár pulóverek, hálózsákok és szigetelő anyagok vagy akár a korábban megismert PET palackok is készülhetnek.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője