Egyes madarak egészen jól alkalmazkodtak az emberi környezethez – városokban, falvakban vagy tanyákon is előfordulnak. Ilyen faj a házi rozsdafarkú is, mely mindenütt megtalálható, ahol épületek vannak. Eredetileg magas sziklafalakon, kőbányákban fészkelt, de hamar rájött, hogy a magas épületek tökéletesen helyettesítik a sziklákat. Az épületek biztonságot nyújtanak a ragadozók elől, és fészkelőhelyekben is bővelkednek.
A házi rozsdafarkú veréb méretű madár, de annál karcsúbb, elegánsabb. Rozsdavörös faroktollait sűrűn rezegteti, testével gyakran bókol, billeget. Az öreg hímek tollazata koromfekete, a fiatalabb madarak és a tojók szürkék. Súlya 14-17 gramm.
Fészkelőhely tekintetében nem válogatós: gerendákon, virágtartóban, szellőzőnyílásokban, épületrésekben, fecskefészekben vagy más fedett helyen lévő tárgyban költhet. Találtak már rozsdafarkú-fészket felakasztott locsolócsőben és cipőben is. Évente akár háromszor is költhet, általában öt tojást rak. A tojó egyedül kotlik, a hím nem eteti. A fiókák két hét kotlás után kelnek ki, majd újabb két hétig maradnak a fészekben. Ezután kiugrálnak és egyenként rejtőznek el farakásokban vagy a sűrű növényzetben. Repülni ekkor még nem tudnak. Ez a viselkedés a védelmüket szolgálja. Ha mind az öten a fészekben vannak egy ragadozó érkezésekor, oda a teljes fészekalj. Viszont külön-külön elrejtőzve nagyobb az esélyük a túlélésre. Minden évben új fészket építenek. Segíthetjük őket azzal, ha ősszel eltávolítjuk a fészekanyagot.
A házi rozsdafarkú mindenféle rovart és pókot elfogyaszt: sáskákat, legyeket, szúnyogokat, hernyókat és poloskákat is. Vonuló madár, márciusban érkezik és októberben vonul el, a telet Dél-Európában tölti. Minden évben áttelel egy-egy öregebb hím, ők főként bogyókkal táplálkoznak.
A hímek éneke egyszerű csicsergés, majd egy utána következő recsegő hang. Korán kelnek, már hajnali háromkor dalolnak – ekkor még a város zajai nem nyomják el a hangjukat.
A házi rozsdafarkú mesterséges odúkkal is telepíthető, de csak akkor, ha ezeket épületekre helyezzük ki, esőtől és széltől védett helyre. Az odú alapmérete 15×15 cm, magassága 25 cm, röpnyílása szögletes, 6×12 cm-es. Legfőbb ellenségei a dolmányos varjak és a macskák. Utóbbiakat zárt tartással vagy csengős nyakörvvel tarthatjuk távol a madaraktól. A házi rozsdafarkú védett madár, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője