Madaraink egy jelentős része fészkét nem ágak közé vagy a talajra, a fű takarásába építi, hanem az odvasodó fákba vájt odúkba rakja. Városi környezetben az odvas fák kialakulási esélye alacsony. Ennek oka a személy- és vagyonvédelemben keresendő, mivel balesetveszélyesek. Madaraink táplálkozó közege ettől függetlenül adott, így szaporodásukat segíthetjük mesterséges odúk kirakásával.
Felvállaljuk a harkályok szerepét, mivel ők sokkal több odú készítenek, mint amiben végül költenek, így azokat a többi madarak előszeretettel tudják használni. Érdemes kis madárismerettel rendelkezni a megfelelő odúk kiválasztásakor. A Környezetvédelmi Munkacsoport tagjai „B” és „C” odúkat helyeztek ki a stadion vonzáskörzetében.
Ezek ránézésre is merőben eltérnek egymástól, így kikövetkeztethető, hogy más és más fajok fogják remélhetőleg otthonként hasznosítani őket utódaik nevelése céljából. Míg a „B” típusú odúkban cinegék, csuszkák, verebek és légykapók költenek előszeretettel, addig a „C” típusban barázdabillegető, rozsdafarkú talál kényelmet. Első látásra az „A”, „B” és „D” odúk nagyon hasonlóknak tűnhetnek, azonban mind méretükben, mind pedig a kör alakú nyílás átmérőjében jelentősen eltérnek egymástól. Ennek megfelelően a kisebb lyukátmérőjű bejáratot a picuribb madarak fogják használni.
A Nagyerdőben az előbb említett madarak szép számban megtalálhatók, s fennmaradásukat segítik a most elkészített és kihelyezett odúk. Az odúk rögzítése facsavarral történt, mely minimálisan sérti az élő fát, annak életére semmilyen negatív hatást nem gyakorol. Bevett kihelyezési mód ez a nemzeti parkok védett területein is. Fontos megemlíteni, hogy a most kirakott odúkat a következő év februárjának végén érdemes a fészekanyagtól kitakarítani, hogy minden évben újabb költéseknek adjanak teret. A paraziták elkerülése miatt ugyanis nem költenek a madaraink már használt odúba. Az őszi takarítás azért nem ildomos, mert télen még a hideg éjszakák elől egyfajta menedékhelyül szolgálnak számukra.
Szakértelemmel, szeretettel és gondoskodással készültek a mostani odúk is.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője