A lakossági szemléletformálás az egyik fontos pillére a HungAIRy Life Integrál Projektnek, melynek jegyében a debreceni ökomenedzser iroda több általános- és középiskolában tartott már ismeretterjesztő előadást. A környezettudatos nevelést érdemes már a legkisebbeknél elkezdeni, így az ökomenedzserek az Angyalföld téri Hétszínvirág Óvodába látogattak. Az interaktív foglalkozás keretében a nagycsoportos gyerekek játszva tanulhattak arról, mi befolyásolja a levegőminőséget, mi a hulladék és a szemét közti különbség, illetve mi az, ami még újrahasznosítható.
A közvetlen, és jó hangulatú szemléletformáló előadáson az ovisok sok hasznos információt kaptak az ökomenedzserektől. Elsőként a levegőminőségről esett szó. A gyerekek meglepő természetességgel válaszoltak a fákkal, erdősítéssel és a levegő minőségére ártalmas főbb szennyezőkkel kapcsolatos kérdésekre. A foglalkozás fő témája azonban a hulladékgyűjtés, a hulladék újrahasznosítása volt. A legkisebbek játékos formában nézhették meg, hogy mi található egy kukában és hulladéktípusonként szétválogathatták annak tartalmát.
A beszélgetés során kiderült, hogy a gyerekek otthonról is jó alapot hoztak környezetvédelmi tudásukat tekintve, de a gondos óvodai nevelésnek köszönhetően a kicsik többsége tisztában volt a szelektív szigetek fogalmával, s közülük többen még azt is tudták, hogy melyik szín, milyen hulladéktípust jelöl.
A következő nemzedék fogékonysága és tudása elengedhetetlen egy fenntarthatóbb jövő szempontjából, melynek gondozását nem lehet elég korán elkezdni.
Amennyiben szeretnétek hasonló foglalkozást a Ti óvodátokban is, keressetek minket elérhetőségeink valamelyikén.
A foglalkozásról készült rövid összefoglaló kisfilmet itt tudjátok megtekinteni:
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4024 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 408
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője