Az év madara programot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) indította 1979-ben. Célja, hogy felkeltse a figyelmet egy faj vagy fajcsoport védelmére. Az év madara védelméért a társadalom bármelyik rétege, bármelyik tagja tehet, ezért általában a lakosság szavazhatja meg, hogy melyik faj legyen az év madara. Idén, 2022-ben a zöld küllő nyerte el ezt a címet. Cikkemmel most őt szeretném bemutatni, hiszen Debrecenben is sok helyen találkozhatunk vele. Jellegzetes, kacagó ,,klü-klü-klü-klü” kiáltásáról hamar megállapítható a jelenléte.
A zöld küllő hazánkban gyakori madár, öreg fákban bővelkedő erdőkben, puhafás (fűz, nyár) ligetekben, legelők és szántóföldek fasoraiban, arborétumokban, parkokban, de akár a kertben is találkozhatunk vele. Szereti, ha az erdőfoltok, fasorok közé nyíltabb területek, gyepek ékelődnek. Debrecenben is gyakori, szinte minden nap látom a Debreceni Egyetem főépülete mögött az Országh László sétányon, de a botanikus kertben, a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán, és a Nagyerdei parkban is rendszeresen megfigyelhető.
A zöld küllő a harkályfélék családjába tartozik, és mint a legtöbb harkály, úgy ő is odút ácsol magának és abban költ. A nagyméretű röpnyílással ellátott odút öreg, korhadó fák törzsébe vájja, de sajnos ezekből egyre kevesebbet talál. Az odút több éven keresztül használja, majd később újat ácsol. A megüresedett harkályodúkban gyakran fészkelnek búbos bankák, szalakóták, seregélyek, cinegék.
A zöld küllő fészekanyagot nem hord az odúba: a tojásokat a vésés során keletkezett faforgácsra rakja. A pár felváltva kotlik az 5-6 tojáson. A fiókák 15 nap alatt kelnek ki, és három hétig maradnak az odúban.
A zöld küllő táplálékát elsősorban a földön keresi – ezért zöld, így szinte teljesen beleolvad a füves gyepekbe. Főként hangyákkal táplálkozik: a földön lévő hangyabolyokat erős csőrével meglékeli, majd hosszú és ragadós, gilisztaszerű nyelvével kiszedi a hangyákat és azok petéit, lárváit. Állandó madarunk, nem vonul. Télen a fagyott hangyabolyokat is meglékeli, de ilyenkor gyakrabban keresgél a fák törzsén is. Akár a többi harkály, ő is szívesen eszi a fák kérge alatt megbújó rovarlárvákat, de a hullott gyümölcsöt és a magokat sem veti meg.
A nemek elkülönítése egyszerű: a hímek bajuszsávja piros, a tojóké fekete. A hazánkban gyűrűzött legöregebb példány 7 évig élt. A zöld küllő védett madár. Manapság még szerencsére gyakori, és az öreg, korhadó fák kíméletével mi is tehetünk azért, hogy ez így is maradjon.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője