
A korai juhar (Acer platanoides) nyerte el a 2025-ös év fája címet az Országos Erdészeti Egyesület szavazásán. Az évente megrendezett megmérettetés célja, hogy felhívja a figyelmet egy-egy őshonos fafaj fontosságára, és szélesebb körben terjessze a róluk szóló ismereteket az erdészeti szakemberek és a nagyközönség körében. A 2025-ös szavazás során három fafaj közül lehetett választani: a kecskefűz, a rezgő nyár és a győztes korai juhar közül. Az első helyet 825 szavazattal szerezte meg a korai juhar, amelyet a rezgő nyár 739 és a kecskefűz 684 szavazattal követett.
A korai juhar Európa-szerte elterjedt, hazánkban elsősorban a hegy- és dombvidékek üde erdeinek elegyfájaként fordul elő. Gyors növekedésű, közepes termetű fa, amely akár 25 méter magasra is megnőhet. Bár eredeti élőhelyei Nyugat-Európában az intenzív fakitermelés miatt megritkultak, parkokban, fasorokban és kertészeti alkalmazásokban változatlanul kedvelt. Magyarországon leggyakrabban a gyertyános-tölgyesekben fordul elő, ahol a hárssal és a kőrissel elegyedik. Különösen jól alkalmazkodik a városi környezethez, hiszen tűri a szennyezett levegőt, így forgalmas utak mentén is gyakran telepítik.
A korai juhar különleges szépségét nagy, ötkaréjú, papírszerű levelei adják, amelyek ősszel narancsos-aranysárga színben pompáznak. Lombfakadás előtti, sárgászöld virágzása is figyelemre méltó. Ez a korai virágzás fontos táplálékforrást biztosít a méhek számára, elősegítve a méhcsaládok tavaszi fejlődését. A fa nevét is erről a korai virágzásáról kapta. Kérge fiatal korában sima és szürke, az idő múlásával azonban sötétebbé válik és hosszanti repedések jelennek meg rajta.
A fa ipari és kertészeti felhasználása sokrétű. Kemény, rózsaszín árnyalatú fája a bútoriparban kedvelt, mivel alig zsugorodik és rendkívül tartós. Kertészeti változatait – esztétikus megjelenésük miatt – szívesen ültetik parkokba és fasorokba. Fiatalon szívgyökérzetet fejleszt, amely később erős támasztó és felszívó gyökérrendszerré alakul. Ez azonban kihívásokat is jelenthet a városi környezetben, mivel sekélyen gyökerezik, és gyökerei károsíthatják a közeli infrastruktúrát.
Az Országos Erdészeti Egyesület hangsúlyozta, hogy a korai juhar nemcsak az erdők, hanem a kertészeti és városi zöldterületek szempontjából is fontos. Az év fája cím odaítélésével a szervezet célja, hogy még szélesebb körben ismertté váljanak a fafaj előnyei és az erdei ökoszisztémákban betöltött szerepe. Az esemény egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy gondoskodjunk természeti környezetünk megóvásáról és az őshonos fajok védelméről.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője