A héja egy közepes termetű ragadozó madár. Az öreg példányok tollazatának alsó fele harántcsíkolt, a hátuk szürke. A fiatalok barnák, hasuk kendermagos. Szemük élénk sárga vagy narancssárga. A tojó nagyobb a hímnél: súlya az előbbinek akár két kilogramm is lehet, utóbbi pedig csak egy-másfél kilós.
Korábban az egyik leggyakoribb hazai ragadozó madár volt, mára viszont állományának létszáma rettentően lecsökkent. A fogyatkozásának több oka is van. A fácánnevelő kertekben, postagalambászok portáján az odatévedt héját a védelem ellenére gyakran lelövik, pedig a madár csak könnyű táplálékot keres, nem tehet arról, hogy azt nem zárják el előle rendesen. A fogyatkozás másik oka, hogy a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz nevű betegség tizedeli a héjaállományt. A betegség a klímaváltozás hatására egyre jobban terjed. Az emberek többségére nem veszélyes, gyakran komolyabb tünetek nélkül vészeljük át, ettől függetlenül bejelentés-köteles. A ragadozó madarakra – kifejezetten a héjára – viszont igen nagy hatással van. A betegséggel megfertőződött madár hamar elpusztul.
A héja Debrecenben is gyakori faj volt, a Nagyerdő jellegzetes vadásza. Kisebb koromban rendszeresen láttam madarász kirándulásaim során. Még manapság is több helyen fészkel, de már rég nem olyan gyakori mint egykor, ezért mindig örülök, ha látok egy-egy egyedet.
Rámenős, félelmet nem ismerő, vakmerő ragadozó. Emlősöket és madarakat egyaránt fog. Szinte bármit elfogyaszt, amit le tud gyűrni, de mókusokkal, nyulakkal, seregélyekkel, galambokkal, varjakkal, szajkókkal, szarkákkal táplálkozik főként. Ezek az állatok mindenütt túlzottan elszaporodtak, ahonnan a héja eltűnt.
Elsősorban erdei madár, fészkét magas fákra építi. A tojó 2-5 tojást rak, a kotlási idő 35-38 nap. A fiókák 40 naposan repülnek ki a fészekből. Állandó madár, az öreg madarak mindig választott területükön maradnak.
A héjánál sokkal gyakoribb a karvaly, mely hasonló, de kisebb termetű ragadozó. Vele már kertekben, parkokban is gyakran találkozhatunk. Mindkét madarat veszélyezteti az orvvadászat, az illegális madárlelövések. Pedig védett madarak: természetvédelmi értékük ötvenezer forint!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője