A Global Footprint Network minden évben kiszámolja, hogy mennyi az emberiség átlagfogyasztása és a Föld átlagos eltartóképessége, valamint megállapítja a globális túlfogyasztás napját. 2024-ben az emberiség mindössze 7 hónap alatt elhasználta azokat az erőforrásokat, amelyeket a Föld egy év alatt képes újratermelni, vagyis mostantól év végéig a Föld „hitelez” nekünk.
A túlfogyasztás – ahogy neve is utal rá – azt mutatja meg, hogy erőforrások tekintetében többet fogyasztunk el, mint amennyi egy megadott idő alatt újra tud termelődni.
Hogyan „fogyaszthatjuk túl” Földünket?
A túlfogyasztást alapvetően 4 tényező határozza meg, amelyek mentén a számítások készülnek, mind globálisan, mind a Föld egyes országaira vonatkoztatva:
100 évvel ezelőtt még az ökológiai lábnyom fogalma sem létezett, az elmúlt 63 évről azonban már vannak adataink, ez idő alatt pedig megduplázódott ennek nagyságrendje. Miközben a gazdaság, a népesség és a fogyasztás egyre nőtt az elmúlt évtizedekben, a Föld ugyanakkora maradt. A globális adatokat tekintve, jelenlegi életmódunk alapján 1,7 Föld szolgálná ki igényeinket, a magyar átlagfogyasztás szerint még ennél is többre, 2,5 Földre lenne szükség!
2024-ben május 25-e a magyar túlfogyasztás napja a Global Footprint Network adatai alapján. Szomorú, de mi magyarok 5 hónap alatt éltük fel a Föld éves tartalékait.
Fenntarthatósági szempontból hazánk sajnos ebben rosszabbul teljesít a világátlagnál. Míg a globális túlfogyasztás napja 2023-ban is augusztusra esett, addig Magyarország tavaly és idén is május hónapban már felélte a teljes éves erőforrásait. Máshogyan megfogalmazva ugyanezt: ha mindenki úgy élne, mint a magyarok, akkor 2,5 Földre lenne szüksége az emberiségnek.
De nem csak mi, magyarok élünk „nagy lábon”. Összehasonlításképpen: az élen évek óta Quatar áll, jelenleg 8,7 földnyi átlagfogyasztással, őt követik a luxemburgiak 7,3 földnyivel. Az Európai Unió országaiban a lakosság átlagos lábnyoma 3 földnyi. A legkisebb egy főre jutó ökológiai lábnyomot Jemen, Haiti, Burundi, Ruanda vagy Kelet-Timor polgárai képviselik 0,4 Földdel.
Mikor jutottunk idáig?
Néhány évtizeddel ezelőtt az emberiség csupán a Föld erőforrásainak 2/3-át használta fel egy év alatt. Ez azonban az ipari forradalom következtében megváltozott és az 1980-as évekre már októberben elhasználtuk a Föld egész éves tartalékait, 2023-ra pedig már augusztus 2-án elérkezett ez a fordulat.
Hogyan éljünk környezettudatosan?
Környezettudatosan élni egy olyan szemléletmódot jelent, amely kihat az étkezési, vásárlási, közlekedési szokásainktól kezdve otthonunk energiahatékonyságán keresztül a pénzügyi tervezésünkig, tehát életünk minden területére.
Ültessünk minél több növényt, az irodában pedig tartsunk minél több szobanövényt. Ezzel nem csak a Földdel, de magunkkal is jót teszünk. A növények ültetésével, tudatos fásítással javítjuk környezetünk levegőminőségét, valamint a zöld környezet nyugtatóan hat az emberi idegrendszerre is.
Szennyezni nem csak a szemeteléssel, hanem többek között például a közlekedéssel is lehet. Próbáljuk meg visszaszorítani az üzemanyag-felhasználásunkat. Válasszunk tudatosan fenntartható közlekedési módot, mellyel csökkenthetjük olyan üvegházhatású gázok és légszennyező anyagok kibocsátását, amelyek negatív hatással vannak a levegőminőségre és az egészségre.
Ahhoz, hogy vissza tudjunk térni egy olyan élethez, amellyel nem használjuk túl az erőforrásokat és nem feszegetjük a bolygó eltartóképességének határait, elengedhetetlen lenne egy rendszerszintű változás. Ha kis lépésekkel elindulunk a fenntarthatóbb életmód útján, azzal nem csak a környezetünknek, hanem saját magunknak is jót teszünk: tetteinkkel, döntéseinkkel enyhíthetjük a klímaszorongást, javíthatjuk egészségünket, erősíthetjük a természethez való kapcsolódásunkat, de akár új közösségekhez is kapcsolódhatunk, új élményeket szerezhetünk.
Közös erőfeszítéssel tehetünk azért, hogy minél későbbre toljuk a túlfogyasztás napját!
Forrás:
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője