A Kazinczy Ferenc Általános Iskola is csatlakozott az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont (ELKH ATK ) Talajtani Intézetének „Alsóban az élet” című programjához. A program célja, hogy országosan feltérképezzék a talajban lakó hasznos lebontó élőlények mennyiségét és aktivitását. 2021 tavaszától az önkéntes kutatók közreműködésével egy országos szintű talajélet-, talaj-egészség-felmérés vette kezdetét.
Korábban a komposztálásról tartottam előadást az iskolában, majd meghívást kaptam a kiásás eseményére. Nagyon örülök annak, hogy ilyen remek kapcsolatot sikerül ápolni az intézményekkel. Az ehhez hasonló kezdeményezések nem csupán hasznos, hanem szó szerint kézzel fogható tudást adnak a tanulóknak, továbbá közelebb hozzák őket a tudományos élethez is azáltal, hogy ezt a mérést ők maguk végezték el. Az ilyen tapasztalati élmények, amikor a két kezükkel foghatják meg azt a kiásott textilt, amit elkezdtek lebontani a talaj élőlényei, sokkal érdekesebbé, érthetőbbé teszik az órai elméleti anyagot. Valóban töretlen volt az érdeklődésük. Az átfúródott gyökér, az elvékonyodott anyag, a kilyukadt szövet előzetes elvárásaikat igazolták. Az elmélet hirtelen kézzel fogható ténnyé változott számukra.
Minél kevesebb marad két hónap alatt az alsónadrág anyagából, annál egészségesebb a talaj, annál nagyobb a talajélet.
A Kazinczy suliban az alsónadrágot a többi csatlakozóhoz hasonlóan 25 cm mélységbe ásták el, majd 60 napon keresztül hagyták dolgozni az ott jelen levő talajlakó mikroszkopikus élőlényeket, valamint a növények gyökereit. A kiásás után az alsónadrágot szétvágták, egy papírlapra terítették és lefotózták. A fényképet és a kiásott alsónadrágot pedig visszajuttatták a Talajtani Intézet számára, ahol a szakemberek elemzik az adatokat, fényképeket és anyagfogyásokat.
Ezen kívül 60 napot pihent a talajban egy mindvégig hibátlan állapotban megmaradó nejlonharisnya is.
De mi is történt 60 nap alatt?
A pamut alsónadrágban lévő természetes cellulózszálakat, melyeket a gyapotnövény termel, a mikroorganizmusok úgynevezett biokatalizátor, vagyis enzim segítségével képesek elbontani. Az így képződött cukor energiaforrás az élőlények számára.
A cellulóz egy összetett cukor, amit a talajban lakó élőlények/mikroorganizmusok képesek hasznosítani.
Amikor a cellulóz elbomlik, a szövet gyengül, ez pedig látszik a kiásott alsónadrágon. Ha elég hosszú ideig hagynánk dolgozni a talaj-élőlényeket az összes cellulózt képesek lennének elbontani. A lebomlás gyorsasága jelzi a talajélet mértékét az adott helyen.
Amikor a hibátlan nem tökéletes
A harisnya 60 nap után is hibátlan állapotban maradt, ugyanis az anyaga nejlon, amit a celluláz enzim nem képes elbontani. A nejlon a poliamidok közé tartozik, ahogyan a kevlár és még több más műanyagtípus. Ezek elbomlásához, aprózódásához több száz év szükséges. A kiásott harisnyában sem átfúródott gyökér, sem a mikroorganizmusok/ mikroszervezetek/ talajlakó-élőlények enzimei nem tettek kárt.
Még egyszer szeretnénk megköszönni a meghívást a Kazinczy Ferenc Általános Iskola számára.
Talajélet és az őszi falevelek ökomenedzser szemmel
Hasonlóan a gyapotszálakhoz, az őszi lehullott falevél és avar is hasznos és lebontható, felhasználható a talaj lakói számára. Míg a fenyő tűlevelei 9-10 hónap alatt bomlanak le, addig a lágyszárú növények maradványai és a lombos fák leveleinek lebomlásához 8-9 hónapra van szükség.
Tippek az őszi lehullott falevél kezeléséhez
Mint oly sok helyen, így Debrecenben is tilos az avarégetés. De miért is égetnénk el, hiszen a lehullott levél egy kupacba gyűjtve menedékül szolgálhat különféle élőlények számára a téli időszakban, ideértve a keleti sünt is.
Amennyiben a veteményesre hordjuk több cm vastagságban a falevelet, és a giliszták elkezdik beforgatni a földbe, meggátolhatjuk a talaj téli átfagyását is, valamint biztosíthatjuk a veteményesünk tápanyagutánpótlását.
A lehullott lombot megfelelően komposztálva pedig kiváló minőségű, humuszban gazdag komposztot kaphatunk a következő ősz kezdetére.
A szakszerű komposztálásban segítenek a debreceni ökomenedzserek, valamint a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. kiadványa is, mely ingyenesen letölthető: http://www.hermanottointezet.hu/komposzt-ertek
Az iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4024 Debrecen, Piac utca 20. 96. sz. iroda Ökomenedzser: Fülöp Ferenc Krisztián, Nagy KatalinE-mail: hungairy@ph.debrecen.huTelefon: 06 52 511-583 | |
A HUNGAIRY LIFE IP (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg. | A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője