A Zöld Kódex 50 intézkedése - Future of Debrecen

A Zöld Kódex 50 intézkedése

Future of Debrecen

Madárbarát település

A madarak védelme érdekében odúkat, itatókat, etetőket helyezünk ki, és a fészkelést, táplálkozást segítő növényeket ültetünk. A Madárbarát kert programunkhoz csatlakozókat díjakkal jutalmazzuk.

Denevér program

A denevérek hatékony szúnyog- és rovarpusztítók, ezért számukra kedvező élettereket alakítunk ki, odúkat helyezünk ki számukra a város több pontján. Így védekezünk természetes úton a szúnyogok ellen.

Sün program

Süngarázsokat, vagyis mesterséges búvóhelyeket telepítünk, emellett táblákat helyezünk ki, hogy mérsékeljük a süngázolások számát. A sün alapvető tápláléka a rovarok, giliszták és csigák, így hatékony a kártevők (például a meztelencsiga) elleni biológiai védekezésben. A keleti sün élőhelyeinek fejlesztésével kevesebb kártevő lehet a városban.

Nagyerdei Parkerdő kezelése

A helyi védettségű Nagyerdei Parkerdőnek – mint Debrecen természeti környezete ikonikus helyszínének – fenntartásáról, oltalmáról a természetvédelmi kezelési tervnek megfelelően, ökológus szakértő bevonásával gondoskodunk. Biztosítjuk a kocsányos tölgy matuzsálemek és nagy hőscincérek élőhelyeinek hosszútávú megőrzését, bemutatását a következő generációknak. A kezelés során eltávolítjuk a tájidegen, invazív növényeket, őshonos növényeket ültetünk, és elősegítjük a parkerdő természetes folyamatainak érvényesülését.

Helyi védett természeti értékek kezelési terveinek kidolgozása és megvalósítása

A védett területek kezelésére vonatkozó tervek kidolgozásával a természetvédelmi övezeteink megóvását segítjük.

Zöld folyosók

A Tócó mentén elindított zöld folyosó kialakítását folytatjuk, nemcsak őshonos fákat ültetünk, hanem újabb vízmegtartást szolgáló vízfelületeket is létrehozunk. Ezt a programot a Civaqua folytatásával együtt visszük tovább a Kondoros és a Kati ér mentén, ahol szintén zöld folyosókat alakítunk ki.  Így a város körül vízgyűrű és összefüggő zöld folyosók jönnek létre.

Városi biodiverzitás-monitorozó rendszer

A városi biodiverzitást monitorozó rendszerrel és a Debreceni Egyetem által tudományos háttérrel végzett felmérések segítenek bennünket a városi biodiverzitás megőrzésében. Ezzel megelőzhetjük az élőhelyek pusztulását, és nyomon követhetjük a Civaqua-program jótékony hatásait.

Természettár hálózat

Az idén 10 éve működő Természettárat minden debreceni ismeri és szereti. Váradi Zoltán, a Természettár vezetője egy igazi természetbúvár, aki gyermekek ezreivel szerettette meg a környezetünk csodáit. Kiállításait, interaktív játékait, foglalkozásait kiterjesztjük a város egészére, hogy az minél több kisgyermekhez eljuthasson. Célunk, hogy a gyermekek minőségi környezeti nevelésben részesüljenek és  fogadókészek legyenek a környezettudatos megoldásokra.

Újabb 10 000 fát ültetünk! 

Folytatjuk a városfásítást, újabb 10 000 fát ültetünk el. Ebben a programban ugyanakkor a díszfák mellett gyümölcsfákat is ültetünk Debrecen közterületein, parkjaiban.

Véderdősítés

Véderdősítünk a város északi-északnyugati oldalán, a mezőgazdasági művelésből és a közlekedésből származó porszennyezés miatt. A véderdősítés kiterjed a gazdasági övezetek  környezetére is, ahol zöld gyűrűt alakítunk ki. Ez több ezer facsemete, és több tízezer cserje elültetését jelenti, így hosszú távon biztosítható  az egészséges és élhető környezet. 

Kert a felhők felett – zöldtető program

Zöldtető programunkban kerteket, lugasokat alakítunk ki az intézményeink és panelházak tetején. Ezzel csökkentjük a hőszigethatást, javítjuk a biodiverzitást és a komfortérzetet.

Városi faiskola

A nagy léptékű városfásítási és véderdősítési programjainkhoz létrehozunk egy saját városi faiskolát, mely a városi klímát jól tűrő fafajokat biztosít ehhez.

Örök fasorok

Debrecen számos utcáján találhatóak városképi és városökológiai szempontból értékes fasorok, melyekre büszkék vagyunk. Ezen fasorok megóvását, megújítását végezzük, azért, hogy az utánunk következő generációk számára is megmaradjanak.

Debrecen fáinak védelme jogi eszközökkel

Megerősítjük a mostani szabályozást és szigorúbbá tesszük! Fáink, fasoraink a városi ökoszisztémák oszlopos tagjai, mikroklíma és egészségünk őrei, ezért kezelésükre, megőrzésükre, állományuk gyarapítására kiemelt figyelmet fordítunk, ennek jegyében a jelenlegi helyi jogszabályokat felülvizsgáljuk: fáink védelmét megerősítő, szigorúbb szabályozást dolgozunk ki és léptetünk életbe.

Instant erdő

Az elmúlt években jelentős fásítási programot indítottunk el. A városban számos helyen a közműhálózat miatt nem tudtunk fákat ültetni, ezért ezeken a területeken mozgatható, dézsás növényekkel biztosítunk több árnyékot, javítjuk a hőérzetet és csökkentjük a hőszigethatást. 

„Közösségi zöld szervíz”

A diákok közösségi szolgálat keretében a városüzemeltetésben használt applikáción keresztül részt vehetnek a városüzemeltetés és zöldterület fenntartási feladataiban. Jelzéseikkel, észrevételeikkel (leszakadt faág, megrongált utcabútor, stb.) hozzájárulnak ahhoz, hogy Debrecen még tisztább és szebb legyen.

Új lakossági hulladékudvar

Az illegális hulladéklerakás megelőzése érdekében új hulladékudvart hozunk létre a keleti városrészben. A hulladékudvarba beszállított hulladékokat kategóriánként szétválogatják, ami a hulladék újrahasznosítását, és így a körforgásos gazdaságra való átállást szolgálja.

Elektromos eszközök használata a településüzemeltetésben

A város köztisztasági feladatainak ellátása-, a parkfenntartási és park gondozási munkák ellátása során az elektromos eszközök használatával jelentősen csökkenthető a károsanyag kibocsátás, a levegőszennyezés- és zajterhelés. Az új városüzemeltetési koncepció részeként ezt a folyamatot már a Nagyerdőn elindítottuk, melyet kiterjesztünk a város más részeire is.

Szenzoros hulladékgyűjtők

A városi közterületek tisztántartásában segítenek a szenzorral felszerelt kukák, amik jelzést küldenek, ha megteltek, így a szükséges gyakorisággal lehet üríteni azokat.

Csapadékvíz-gazdálkodás fejlesztése

Debrecen város csatornarendszere a szélsőséges csapadékesemények, villámárvizek miatt nagy terhelésnek van kitéve a klímaváltozás miatt. Városi szinten is foglalkozunk a csapadékvíz minél hatékonyabb felhasználásával. Fejlesztjük Debrecen esővízgyűjtő- és tároló eszközeit, csökkentjük az ivóvízfelhasználási szükségleteket.

Vizet a Nagyerdőnek! – Civaqua-program II/a ütem

Vizet a Nagyerdőnek! Elvisszük a Tisza vizét a Nagyerdőbe, folytatjuk a Civaqua-programot. Állandó vízutánpótlást biztosítunk a Nagyerdőnek, ezzel elősegítjük az ország első természetvédelmi területén az erdei növény- és állatvilág fennmaradását, gyarapodását.

Vizet az Erdőspusztának! – Civaqua-program II/b ütem

Vizet az Erdőspusztának! Elvisszük a Tisza vizét az Erdőspusztának, folytatjuk a Civaqua-programot. A programban új életre kelnek a Debrecent övező tavak. Az állandó vízpótlással és új zöld területek kialakításával revitalizáljuk az Erdőspuszták élővilágát, új kiránduló és pihenőhelyeket alakítunk ki.

Az ipari vízbiztonság javítása fenntartható megoldásokkal

Az intézkedés célja a vízkészlet újrahasznosításának növelése, melyhez végrehajtjuk a szükséges viziközmű fejlesztéseket és a szürkevíz technológia kiépítését az ipar számára.

Kevesebb vizet a lefolyóba! – intézményi program

Odafigyelünk a vízfelhasználásunkra! Az önkormányzati intézményeket víztakarékos eszközökkel szereljük fel.

A víz a közös kincsünk – lakossági csapadékgyűjtő program folytatása

A tudatos és fenntartható vízfelhasználást támogatva folytatjuk a Víz a közös kincsünk! akciónkat, melynek keretében esővízgyűjtő hordókat adunk egész Debrecenre kiterjesztve.

Városi párakapuk hálózata

Fix párakapukat telepítünk a város forgalmasabb közterületeire, hogy elviselhetőbbé tegyük a meleg nyári napokat.

Maximális energiahatékonyság DMJV üzemeltetésében lévő épületek, létesítmények energiafogyasztásában a megújuló energiák részarányának növelése, földgázigény csökkentése

Az önkormányzati tulajdonú energiafogyasztó és energiatermelő egységek összehangolásával olyan rugalmas rendszer alakítható ki, amely növeli a megújuló energiafelhasználást, ezzel csökkenti a károsanyag kibocsátást és az energiaköltségeket is.

Újabb panelprogram

Folytatjuk a panelprogramot. A panelházak nyílászáróinak cseréjével és hőszigeteléssel akár 20%-os energiamegtakarítás is elérhető. Ezzel csökkentjük a szén-dioxid kibocsátást és a társasházban élők rezsijét.

Újabb lakossági LED csere program

A program a háztartások energiahatékonyságának növelése szempontjából fontos. Jelentős energiamegtakarítás a hagyományos izzókhoz képest, jelentős csökkenés a villanyszámlában. Ugyanakkora megvilágítás eléréséhez egy LED-nek akár 80-85 százalékkal kevesebb energia is elég egy izzószálas égőhöz képest. További fontos tényező az élettartam. Egy “klasszikus” izzó élettartama körülbelül 1000 óra, addig egy LED – minőségétől függően – ennek sokszorosát, 5 000-15 000 órányi folyamatos használatot is bír. Az ingyenes lakossági LED-csereprogrammal több tízezer forinttal csökkentjük a debreceni háztartások rezsiköltségét.

Város lámpásai

Folytatjuk a közvilágítási lámpák korszerűsítését. Lecseréljük a hagyományos utcai lámpatesteket intelligens, energiatakarékos LED fényforrásokra. Ez egyrészt növeli a közlekedés biztonságát, másrészt jelentősen csökkenti a szén-dioxid kibocsátást. Smart rendszert építünk, így szabályozhatóvá válik a közvilágítás fényereje és ezzel az áramfogyasztás is. A jobb fénykoncentráció által a biológiai környezetet terhelő hatás is csökken.

Városirányítási központ – a város reflexe

A Városirányítási Központ Debrecen közúti- és energetikai hálózatának irányításában lesz a város reflexe. Adatokat, információkat gyűjt és elemez, amely lehetővé teszi a valós idejű forgalomszervezést és energiamenedzsmentet. Az adatok által létrejöhet egy új forgalmi modell, amely lehetővé teszi a közlekedés dinamikus szabályozását és zöldhullámok kialakítását.

Az épületenergetikai jövőt tervezzük önnek – a lakosság számára folyamatos szakmai és gyakorlati tanácsadás egy közel nulla energiaigényű épületben

Az otthonok környezettudatos és energiahatékony felújítása érdekében, a környezetvédelmi és épületenergetikai ismeretek bővítése céljából szakemberek által tartott előadásokat szervezünk.

Zöld váltók – közlekedési decentrumok és városi elektromos töltőhálózat kialakítása

Zöld váltókat, új közlekedési decentrumokat alakítunk ki, ahol találkozik egymással a környezetbarát, zöld közösségi közlekedés, az intelligens kerékpártároló rendszer, az elektromos autótöltők és az alternatív mikromobilitási eszközök. A biztonságos, zárt kerékpártárolókat a DKV bérlettel lehet majd igénybe venni, így kombinálható a saját kerékpár a közösségi közlekedéssel. A decentrumok egyéb szolgáltatásoknak is (pl. csomagpontok) helyet adatnak.

Zöld energia forradalom: új napelemparkok fejlesztése a város fenntartható jövőjéért

Új napelemparkok létesítésével környezetbarát módon csökkentjük a városüzemeltetési költségeinket és a város szén-dioxid kibocsátását. Az előállított zöld energiával fogjuk tölteni a zöld buszokat és a városi intézmények és a közvilágítás energiaigényét is ezzel fogjuk kiszolgálni. 

Zöld buszok számának növelése

A helyi közösségi közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős csökkentése a célunk, ezért újabb zöld buszokat szerzünk be.

Debreceni Környezeti Ellenőrző Rendszer kiépítése és üzemeltetése

A tudás a debreceniek szolgálatába áll: az Egyetem professzoraival országosan egyedülálló Környezeti Ellenőrző Rendszert hozunk létre.  Az egész várost lefedve 16 mérőállomáson figyeljük a víz, a levegő, a talaj és a biodiverzitás változásait a nap 24 órájában a hét minden napján, ezzel óvjuk környezetünket és védjük a debreceniek egészségét.

Felelős kármentesítési stratégia

Tanulmány és stratégia készül annak érdekében, hogy a korabeli iparterületek és egykori gazdasági tevékenységek helyszínein a jövőben esetlegesen felmerülő kármentesítés az egészséges és egyben biztonságos környezet biztosítása mellett történjen majd meg. A város fejlesztése során a nem zöldmezős beruházási célterületnél a beruházást megelőzően el kell végezni – önkéntes önkormányzati vállaláson alapuló – tényfeltáró talaj- és talajvíz vizsgálatokat, ezek eredményeinek ismeretében a beruházási terület szennyezettsége feltárásra kerülhet. A vizsgálatokat úgy időzítjük, hogy szennyezettség esetén legyen idő a műszaki beavatkozást az elérhető legjobb technológia szerint,  hatósági felügyelet mellett elvégezni.

Közösségi gyümölcsös

A városi emberek egyre inkább elszakadnak a természettől, gyümölcsökkel szinte csak az üzletekben, gyümölcsfákkal legfeljebb kirándulásokon találkoznak. A közösségi kertekhez hasonlóan a közösségi gyümölcsösök lehetővé teszik a városi környezetben is megélni, megtapasztalni az önellátás élményét és részt venni az egészséges élelmiszer megtermelésében. Ráadásul így a rövid-, helyi ellátási láncok érvényre juthatnak.

JövőMűhely

Hiteles forrásból hiteles tájékoztatást biztosító ismeretterjesztő platformot hozunk létre. A város, a VOSZ, a HBKIK és a Debreceni Egyetem közösen gondolkodva ad megoldásokat a kor kihívásaira. Tudományos háttérrel a városlakók számára teljes kép adható a város jelenéről és jövőjéről, megválaszolva a debrecenieket foglalkoztató kérdéseket és eloszlatva az információhiány miatti kétségeket.

Debrecen zöld szigetek

Zöld szigetek, függőkertek kialakításával tovább javítjuk a mikroklímát, gazdagítjuk az ökoszisztémát és szebbé tesszük Debrecent. Ezzel a szemlélettel a meglévő zöldfelületek minőségét javítjuk és újakat hozunk létre.

Zöld testvérvárosok

A környezetvédelem és a zöld innováció egyik lényeges alapja a bevált jógyakorlatok, tapasztalatok és eredmények megosztása. Ehhez elengedhetetlenek azok a partnerek, akik vagy már sikeresen túl vannak egy várost érintő környezeti kérdés megválaszolásában, vagy akár hasonló úton járnak, mint Debrecen. A Zöld Testvérváros hálózat létrehozása kimondottan a környezetvédelmi és zöld kérdésekre fókuszál. A meglévő testvérvárosi kapcsolatok ilyen irányú kiterjesztése is komoly lehetőség.

Future of Debrecen Acoustic programsorozat 

Környezetvédelmi témájú előadásokkal a fiatal generációt megszólító, zöld jövőt építő gondolkodásmódot mutatunk. Az előadások mellett koncertekkel, közösségi programokkal is készülünk.

Future of Debrecen Akadémia létrehozása

A Future of Debrecen Akadémia lehetőséget teremt arra, hogy a Debreceni Egyetem hallgatói és kutatói bekapcsolódjanak a város zöld fejlesztéseibe. Az így létrejövő együttműködés részeként szakdolgozati, PhD kutatási és doktori disszertációk jöhetnek létre. Így nemzetközileg is jegyzett zöld innovációk erősíthetik a város zöld törekvéseit.

Zöldkertem Debrecen kerthálózat

Egészséges város, összetartó közösségek. A népszerű közösségi kertjeink számát növeljük, városi hálózatot hozunk létre. A társasházas övezetekben kialakított kertek lehetőséget adnak a debrecenieknek, hogy saját maguk állítsanak elő  egészséges élelmiszert. 

Európa Zöld Fővárosa pályázat benyújtása

Legyen Debrecen Európa Zöld Fővárosa! Zöld őrváros és a jövő zöld városa is vagyunk! Debrecen a 2019-ben útjára indított környezetpolitika jegyében a zöld átállás zászlóshajója hazánkban és a régióban, ezért 2025-ben megpályázzuk az Európa Zöld Fővárosa címet.

A közúti útburkolatok állapotának és tisztaságának javításával – tisztább utakkal az egészségesebb környezetért

Folytatjuk az utak nagyfelületű aszfaltozását és a padkanyeséseket, magasabb szintre emeljük az utak takarítását, ezzel javítjuk a levegőminőséget, csökkentjük a porszennyezést és a zajszennyezést egyaránt.

Falfestményekkel a tiszta levegőért!

A forgalmas utak mentén lévő tűzfalakra zöld eljárással készítünk nagyméretű falfestményeket. Az innovatív festék anyaga képes megkötni a szállóport és a közlekedési eredetű károsanyag kibocsátásokat, gázokat, köztük a CO2-t és ezzel javítja a város levegőjét. Fényvisszaverő hatásának köszönhetően csökken az épület felmelegedése a nyári hőségben.

LevegŐr a tisztább levegőért

Zöld város, kevesebb szén-dioxid és por, jobb levegő. A jól-létünk egyik legfontosabb része a levegő minősége. A város levegőminőségét javító intézkedéseit fogja össze a LevegŐr!


Nagyobb a füstje, mint a lángja: fűts okosabban!

A szemléletformáló programok az illegális hulladékégetésből keletkező káros anyagok csökkentését szolgálja. A környezettudatos nevelés jegyében online tartalmakat is készítünk a helyes fűtési technikákról.

Ne hagyd parlagon a parlagfüvet!

Magyarországon minden harmadik ember életét nehezítik allergiás tünetek. Debrecen jelentős zöldterülettel rendelkezik, így a pollenek száma is viszonylag magas. Ennek enyhítése érdekében a lakossággal együttműködve vesszük fel a harcot a parlagfű ellen.

Nagy Péter Zoltán

gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász

Géber János

geográfus, projektmenedzser

Nagy-Gergely Valéria

jogi szakokleveles közgazdász

Hamecz Orsolya

okleveles természetvédelmi mérnök

Juhász Lajos

a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója

dr. Aradi Csaba

ökológus

Nagyné Pálfi Zsuzsa

környezetgazdálkodási agrármérnök

Váradi Zoltán

a Természettár vezetője

Senánszky Petra

többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó

Lenner Ádám

a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere

Szentpéteri-Nagy Veronika

kertészmérnök

Balázs Ákos

Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke

Rácz Gréta Ildikó

biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója

Hosszu Róbert

az NI Hungary Kft. vezérigazgatója

Duzs László

természetvédelmi mérnök

Fodorné Magyar Ágnes

tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor

dr. Kövér László

a Debreceni Egyetem adjunktusa

Váradi Ferenc

rádiós műsorvezető

dr. Krecz Tibor

kommunikációs szakember

dr. Szűcs István

a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense

dr. Grasselli Gábor

a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója

Kálmánczi Miklós

önkormányzati tanácsadó

Balogh Dóra

divattervező, környezettervező

Tóth Máté

Természetvédelmi mérnök

Gorján Ferenc

a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója

Fülöp Ferenc

környezetmérnök, fotográfus

Dancs László

az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője

Csatlakozz hozzánk!