Future of Debrecen

Mikroműanyagok a mindennapokban – avagy a láthatatlan veszély, amely körülvesz minket

Szabó Tamara

A mikroműanyagok  talán észrevétlenül, de egyre nagyobb kihívást jelentenek a környezetünk számára. Ezek az 5 milliméternél kisebb műanyagdarabkák a legkülönfélébb módokon kerülnek be ökoszisztémánkba, és hatásuk már nem csak a természetben, hanem az emberi egészségben is érezhető. Érdemes tehát közelebbről megvizsgálni, hogy miként keletkeznek, milyen hatásokkal járnak, és mit tehetünk ellenük – akár a saját háztartásunkban is.

A mikroműanyagok két fő forrásból származhatnak. Az elsődleges mikroműanyagok célzottan ilyen apró méretűek, például kozmetikai termékekben vagy ipari célokra használt mikrogyöngyök formájában találkozhatunk velük. A másodlagos mikroműanyagok ezzel szemben nagyobb műanyagok aprózódásával jönnek létre, például palackok, zacskók vagy halászhálók lebomlása során. A műanyag hulladék természetes környezetbe kerülve idővel fizikai és kémiai folyamatok révén aprózódik, de valójában sosem bomlik le teljesen, így szinte örökre velünk marad.

A mikroműanyagok jelenléte szinte mindenhol kimutatható: óceánokban, folyókban, talajban, sőt, a levegőben is. A tengeri élővilág különösen érintett, hiszen az ott található hulladékok és a mosás révén nagyon sok mikroműanyag kerül a vizekbe. Az apróbb tengeri élőlények lenyelik ezeket a mikro-részecskéket, mely így bekerül a szervezetükbe. A apróbb élőlényeket pedig a nagyobb tengeri halak fogyasztják el, míg végül a teljes táplálékláncon kimutatható lesz a szennyezés, beleértve az embereket is. Az élelmiszerekben, ivóvízben és alkoholos italokban is kimutatták már a mikroműanyagokat. Bár hosszú távú egészségügyi hatásaik még nem teljesen ismertek, az már most nyilvánvaló, hogy a helyzet sürgős beavatkozást igényel.

Nemzetközi szinten egyre több figyelem irányul a mikroműanyagok problémájára. Az Európai Unió például betiltotta a kozmetikumokban található mikrogyöngyöket, és több ország is szigorúbb hulladékgazdálkodási szabályokat vezetett be. Mindemellett a gyártók felelősségvállalása és a fenntarthatóbb termékek fejlesztése is kulcsfontosságú.

A probléma megoldása persze nem csupán a szabályozásokon múlik; egyéni szinten is tehetünk a mikroműanyagok csökkentéséért. Íme néhány egyszerű lépés:

  1. Kerüljük az egyszer használatos műanyagokat: Vászontáskák, újratölthető palackok és fém evőeszközök használatával csökkenthetjük a hulladékot.
  2. Válasszunk természetes alapú kozmetikumokat: Ellenőrizzük az összetevőket, és kerüljük a műanyag mikrogyöngyöket tartalmazó termékeket.
  3. Szűrjük a mosógép vizét: A műszálas ruhák mosásakor jelentős mennyiségű mikroműanyag kerülhet a szennyvízbe. Speciális mosózsákok vagy szűrők segíthetnek ebben.
  4. Komposztáljunk és szelektáljunk: A hulladék megfelelő kezelése csökkenti a környezetbe jutó műanyag mennyiségét.

A mikroműanyagok láthatatlan, de valós fenyegetést jelentenek. Azonban a problémával szembenézve, közös erőfeszítéssel sokat tehetünk környezetünk megóvásáért. Legyen szó tudatos vásárlásról, helyes hulladékgazdálkodásról vagy a szabályozások támogatásáról, minden apró lépés számít.


Nagy Péter Zoltán

gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász

Géber János

geográfus, projektmenedzser

Nagy-Gergely Valéria

jogi szakokleveles közgazdász

Hamecz Orsolya

okleveles természetvédelmi mérnök

Juhász Lajos

a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója

dr. Aradi Csaba

ökológus

Nagyné Pálfi Zsuzsa

környezetgazdálkodási agrármérnök

Váradi Zoltán

a Természettár vezetője

Senánszky Petra

többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó

Lenner Ádám

a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere

Szentpéteri-Nagy Veronika

kertészmérnök

Balázs Ákos

Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke

Rácz Gréta Ildikó

biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója

Hosszu Róbert

az NI Hungary Kft. vezérigazgatója

Duzs László

természetvédelmi mérnök

Fodorné Magyar Ágnes

tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor

dr. Kövér László

a Debreceni Egyetem adjunktusa

Váradi Ferenc

rádiós műsorvezető

dr. Krecz Tibor

kommunikációs szakember

dr. Szűcs István

a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense

dr. Grasselli Gábor

a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója

Kálmánczi Miklós

önkormányzati tanácsadó

Balogh Dóra

divattervező, környezettervező

Tóth Máté

Természetvédelmi mérnök

Gorján Ferenc

a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója

Fülöp Ferenc

környezetmérnök, fotográfus

Dancs László

az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője

Csatlakozz hozzánk!