„Élj maradéktalanul!” mottóval rendezett Zöld Börzét a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának Környezetvédelmi Bizottsága.
2022-ben tizenkettedik alkalommal került sor a Zöld Börzére, melynek idei központi témája az ételpazarlás volt. A nívós kiállítók között a Future of Debrecen mozgalom is helyett kapott.
Az esemény fontos témára hívta fel a figyelmet: a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adatai szerint Magyarországon évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, ami azt jelenti, hogy egy személy közel 65 kilogramm élelmiszert dob a kukába éves szinten.
Az ételpazarlás megelőzésére, illetve a körforgásos gazdaságra történő figyelemfelhívás céljából a Future of Debrecen méhviaszos csomagoló kendőt készítő workshopot tartott a rendezvényen. A méhviaszos kendő elkészítéséhez szükséges fő alapanyagokat – a méhviasz és a pamutvászon – nagy odafigyeléssel választottuk ki. A méhviaszt egy helyi méhészet ajánlotta fel nekünk. A kapott méhviasz-lapok mind töröttek voltak, melyeket ők már nem tudtak volna újra felhasználni, a kendők elkészítéséhez viszont így is megfelelő állapotban voltak, hisz a pamutvászonba vasalásukhoz egyébként is apró darabokra kell törni őket. A pamutvászon anyagok pedig mind maradék textíliák voltak, melyeket a kereskedő már nem tudott volna értékesíteni, így ahelyett, hogy a szemetesben végezték volna, új funkciót kaptak. Az érdeklődők által készített méhviaszos kendő környezetbarát csomagolóanyag, ételek csomagolásra használható, alufóliát, folpackot helyettesít a konyhában. Számtalanszor újra használható, átvasalással pedig könnyedén felfrissíthető, ezáltal rengeteg felesleges szeméttől óvva meg környezetünket. Így lehet a már kidobásra szánt, látszólag használhatatlan anyagokból egy új funkcióval rendelkező, környezetbarát terméket előállítani.
A workshop alatt nívós előadásokat hallhattunk többek között a komposztálásról és a teljes értékű növényi étrendről. A Future of Debrecen standjánál az érdeklődők egy Rotower-tornyot is megismerhettek, ami egy hidropóniás növénytermesztő rendszer.
Köszönjük, hogy ennyien velünk tartottatok és a lehetőséget, hogy találkozhattunk!
A program a KEHOP-3.1.5-21-2021-00003 azonosító számú, „Szemléletformálás, oktatás, tudatosítás” című projekt keretében valósul meg.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője