Future of Debrecen

Nemzetközi figyelem középpontjában a debreceni levegőminőség-javító pilot akció

Ökomenedzser

2025. április 2-án az EnCLOD elnevezésű projekt konferenciáján adott elő a LIFE IP HungAIRy csapata, ahol a projektben részt vevő nemzetközi partnereknek mutattuk be a debreceni pilot akciónkat. 

Az Interreg Central Europe EnCLOD projekt célja, hogy elősegítse a nyílt adatok és az IoT (Internet of Things) eszközök alkalmazását a kormányzatban és a közszolgáltatásokban, ezzel javítva a lakosság életszínvonalát, valamint növelve az intézmények és gazdasági szereplők hatékonyságát. A kezdeményezés Közép-Európa több országában támogatja ezeknek a technológiáknak az elterjedését mind a kormányzati szervek, mind a lakosság körében. A projektben részt vevő országok közé tartozik Olaszország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország és Magyarország is. 

A projekt keretében öt kísérleti intézkedés végrehajtása is szerepel, amelyek céljai, hogy konkrét megoldásokat nyújtsanak a mobilitással, közlekedéssel, környezetvédelemmel és éghajlatváltozással kapcsolatos kihívásokra az érintett régiókban. Egyesek erős jogi keretekkel és aktív platformokkal rendelkeznek, míg mások csak most kezdik felfedezni a nyílt adatokban rejlő lehetőségeket.

Debrecen városát, mint projektpartnert, a  DKV Debreceni Közlekedési Zrt. képviselte, mint projektgazda.

A nemzetközi partnerek és a DKV Zrt. előadása mellett elhangzott a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. prezentációja, amiből megtudhattuk, hogy a HungaroMet tízmilliárd forintot nyert el a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodást segítő, könnyű adathozzáférést biztosító, nyilvános meteorológiai-klimatológiai portál létrehozására a Digitális Megújulás Operatív Program Pluszban. 

A projekt célja olyan, „a múltbéli, a digitalizált és a pályázat keretében megvalósuló mérőhálózat adatait is tartalmazó adatbázis létrehozása, az adatok online publikálására alkalmas” portál megvalósítása, amely segíti a klimatológiai és időjárás-előrejelzési Big Data-alapú fejlesztéseket, és támogatja a lakosság klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodását. A projektben fejlesztik, bővítik a jelenleg 150 állomásból álló referencia mérőhálózatukat, kialakítanak a mért adatok fogadására alkalmas adatbázisokat és az adatok minősítését lehetővé tevő IT-rendszert, továbbá az adatok tárolására megfelelő adatbázist építenek ki.

Mintegy 1500, nem akkreditált mérőeszközt is telepítenek, és az azokból származó adatokat is fogadják, minősítik és a feldolgozást követően hozzáférhetővé teszik a lakosság számára. A projekt része az is, hogy digitalizálják a jelenleg papíron tárolt klimatológiai, meteorológiai adatokat. A fejlesztések korszerű digitális és informatikai megoldásokkal járulnak hozzá ahhoz, hogy Magyarország képessé váljon a klímaváltozást, annak hatásait folyamatosan monitorozni, elemezni, a negatív hatásokat megelőzni és a kockázatokat csökkenteni.

https://uzletem.hu/vallalkozo/10-milliard-forintbol-hoz-letre-meteorologiai-klimatologiai-portalt-a-hungaromet

A LIFE IP HungAIRy csapatát képviselve Dézsi Gyula projektmenedzser adott elő. Előadásának első felében a résztvevők megismertették a projektet, melynek célja a levegőminőség javítása. Majd bemutatásra került a debreceni pilot akció, ahol a porszűrő funkciót ellátó fásításra alkalmas területek kiválasztásának folyamata, az akció 2022-ben történő megvalósítása, a véderdősítés várható eredményei kerültek bemutatásra. Az előadás második felében a konferencia résztvevői betekintést nyertek az ökomenedzserek munkájába, és Debrecen város levegőminőségi tervének az elkészítési folyamatába is.

Debrecen városa egyre több nemzetközi projektben érintett, ami kiváló lehetőséget kínál a HungAIRy csapatának arra, hogy nemzetközi szinten is hírt adjon a projektről, bemutathassa a projekt pilot akcióját, annak várható eredményeit és kapcsolatokat építhessen. A projekt jelenleg a disszemináció, a szemléletformálás időszakában jár, így kitűnően illeszkedik ezen nemzetközi projektek  konferenciáinak, workshopjainak a programjába.

Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda 
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583


HU V Az Eur¢pai Uni¢ t†rsfinansz°roz†s†va_POS hungairylogo
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő.

Tornainé Kicsák Edit

környezet biotechnológus

Nagy Péter Zoltán

gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász

Géber János

geográfus, projektmenedzser

Nagy-Gergely Valéria

jogi szakokleveles közgazdász

Hamecz Orsolya

okleveles természetvédelmi mérnök

Juhász Lajos

a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója

dr. Aradi Csaba

ökológus

Nagyné Pálfi Zsuzsa

környezetgazdálkodási agrármérnök

Váradi Zoltán

a Természettár vezetője

Senánszky Petra

többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó

Lenner Ádám

a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere

Szentpéteri-Nagy Veronika

kertészmérnök

Balázs Ákos

Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke

Rácz Gréta Ildikó

biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója

Hosszu Róbert

az NI Hungary Kft. vezérigazgatója

Duzs László

természetvédelmi mérnök

Fodorné Magyar Ágnes

tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor

dr. Kövér László

a Debreceni Egyetem adjunktusa

Váradi Ferenc

rádiós műsorvezető

dr. Krecz Tibor

kommunikációs szakember

dr. Szűcs István

a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense

dr. Grasselli Gábor

a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója

Kálmánczi Miklós

stratégiai igazgató, Debreceni Városüzemeltetési Kft.

Balogh Dóra

divattervező, környezettervező

Tóth Máté

Természetvédelmi mérnök

Gorján Ferenc

a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója

Fülöp Ferenc

környezetmérnök, fotográfus

Dancs László

az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője

Csatlakozz hozzánk!