Olyan hihetetlen számomra a gondolat, hogy lehet, hogy a gyermekemnek már nem a mélymulcsos vagy az aquapóniás kertművelés lesz a trendi, hanem az űrben történő növénytermesztés. De vajon már tényleg itt tartunk, és ez a jövő?
A magyar paprika termesztés tekintetében mindenképp közelítünk a csillagok felé. „A HUNOR – Magyar Űrhajós Program keretében a Debreceni Egyetem kutatói hosszútávú űrmissziók élelmiszer-előállítását kiszolgáló rendszerek kifejlesztésén dolgoznak, a VEGBOX TS elnevezésű kutatásban.” olvasható a Debreceni Egyetem cikkében. Továbbá kiemelik azt is, hogy az egyetem agrár szakemberei a saját nemesítésű paprikafajtákkal azon dolgoznak, hogy az asztronauták a saját maguk által megtermelt, friss, zamatos zöldségeket fogyaszthassák el az űrutazások, illetve -missziók során.
Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az agrárkar több évtizeden át nemesített paprikáját már a Nemzetközi Űrállomáson (International Space Station) tesztelik.
Hogy milyen magyar paprikát ehetnek a jövő asztronautái, azt a Debreceni Egyetem biotechnológiai alapokon működő üvegházában, a Biodrome-ban lehet meglesni, ahol zárt technológiák között termelik a gravitáció nélküli termesztésre esélyes paprikákat. Ezeknek az űrpaprikáknak minden részük hasznosítható pl. a leveleit ember fogyaszthatja el, míg a száruk rovar táplálékul szolgálhat majd.
Az űrnövényneveléssel kapcsolatban még csak annyit tudhattunk meg, hogy a kutatási projekt kiterjedt a magok kezelésére, a palánta nevelésre, a növények gondozására, valamint a termésen kívüli részek feldolgozására.
Így egyelőre nincs részletesebb rálátásunk az űrkertészkedés fortélyaira. De ami késik, nem múlik. Vajon egy hight tech űrkomposzt wc-vel alakítják át az emberi vizeletet vagy ürüléket a növények számára hasznosítható komposzttá, vagy más technológiával oldják majd meg a növények megfelelő tápanyagutánpótlását, hogy az űrbázison megmaradhasson az élet körforgása? Esetleg magfogás technikát alkalmaznak majd a jövő kertészei vagy a magok „MZ/X”-es technikával érkeznek meg fénypostával az űrhajókra a Földről?
Még számos megválaszolatlan kérdés van, de amire már most tanít az űrkertészkedés az, hogy:
gondolkodjunk zárt rendszerben.
Tekintsünk úgy a kertünkre, mintha űrhajó lenne és minden erőforrásunkat megtartva és megbecsülve gondoskodjunk az élet alapvető feltételéről: az élelem előállításáról.
Hogy csináld a Föld bolygón?
Remélem ezzel a cikkel sikerült felpaprikázni a kedélyeket egy jó kis földi „űrkertészkedéshez”.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője