A háztartásokba egyre jobban begyűrűznek a fenntartható fejlődés elősegítését és a fogyasztás visszaszorítását célzó intézkedések, vállalati oldalon azonban van még hova fejlődnünk, hiszen ez az a hely, ahol az otthonunk után a legtöbb időt töltjük, sőt néhányak esetében ez az arány már meg is fordult. Habár a gazdasági növekedés, a jóléti társadalmak gondolata és a környezettudatosság nem járnak kéz a kézben, mégis egyre többen nyitnak a környezetbarát kezdeményezések felé, és vallották be, hogy a környezettudatosság Magyarországon sem csupán egy trend, hanem a jövő. Joggal merülhet fel a kérdés a munkáltatók és a munkavállalók részéről, hogy mit tehetünk a környezetünk védelméért abban a 8 órában, amit a munkahelyünkön töltünk és hogyan használhatjuk ezeket a szokásokat akár otthon is? Mitől, és hogyan lesz fenntarthatóbb a munkahely? Mivel csökkenthető irodánk ökológiai lábnyoma?
A környezettudatos munkahely nem az elektromos céges autóknál vagy a sziget-üzemű napelemrendszerekkel felszerelt irodaházaknál kezdődik, hanem elsősorban a munkahelyi szokásoknál és a dolgozók hozzáállásánál.
A „zöld” munkahelyi légkör kialakítása nem csak kiegyensúlyozottabb munkavállalókat, de sok esetben versenyelőnyt is jelenthet a piacon.
Gondoljunk csak bele! Indulhatunk?
A „zöld” munkahelyi szokások első lépése a munkába járással kapcsolatos!
A kocogás, kerékpározás talán a legzöldebb megoldások között vannak, hiszen életmódváltást sejtetnek. Frissen érünk be a munkába és szerencsére a testmozgás oltárán is áldoztunk – hát nem nagyszerű? Persze télen vagy csapadékos időben már csak az igazán elszántak indulnak útnak. Ezért jó ismerni más alternatívát is. Ilyen például a közösségi közlekedés. Esőben, szélben, ünnepnapon és vasárnapokon is rendelkezésre áll. Szerencsére a legtöbb nagyváros tömegközlekedési hálózata praktikusan kiépített, így egyszerűbb a választás. Ha mégsem nyitunk az alternatívák felé, vagy csak szeretnénk apróbb lépésekben haladni, érdemes kihasználni gépjárművünk minden ülését és a közelben lakó kollégák munkahelyre való bejutásában is segédkezni. Ez feltételez némi tervezést, ám hamar rá lehet szokni. Nem csak a környezetünk lesz tisztább, hanem a reggeli csúcsok is sokkal ritkábbak lesznek és még spórolhatunk is ezzel a megoldással.
Hogyan lesz bringabarát egy munkahely?
Na, de mit kapunk, ha a kerékpár mellett tesszük le voksunkat?
A reggeli kerékpározás előnyei vitathatatlanok: nem ülünk a dugóban, erősíti a szívet és a lelket, no meg testedzés lévén endorfint termel, így jó eséllyel nem kis vigyorral arcunkon érkezünk majd meg a munkahelyünkre. Egy angol kutatás megállapította, hogy a hasonló munkaterületen dolgozó munkavállalók közül azok, akik kerékpárral járnak munkába, 45 perccel később válnak stresszessé, mint akik autóval érkeznek.
Debrecen városa célul tűzte ki a klímatudatosságot erősítő szemléletformálást, amelyhez kapcsolódó programok megvalósulását a KEHOP-1.2.1-18-2019-00246 azonosítószámú projekt tesz lehetővé.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője