
A Magyar Rovartani Társaság bejelentette, hogy 2025-ben a sávos szitakötő (Calopteryx splendens) nyerte el Az év rovara címet. A közönségszavazáson az orrszarvúbogár és az öves tavasziaraszoló is versenyben volt, de a sávos szitakötő – amely a szavazatok 45,27%-át szerezte meg – kapta a legtöbb voksot.
Az év rovara kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a hazai rovarvilág fontosságára és sokszínűségére. Az idei választás központi témája az ivari kétalakúság (szexuális dimorfizmus) volt, vagyis olyan fajokat jelöltek, amelyeknél a hímek és nőstények megjelenése jelentősen eltér egymástól. Ez a tulajdonság a sávos szitakötő esetében különösen szembetűnő.
A sávos szitakötő Magyarországon széles körben elterjedt, elsősorban kisebb vízfolyások, patakok mentén található meg. Hímjei fémesen csillogó, sötétkék színűek, szárnyaikon széles kék sáv látható, amelyről a nevüket is kapták. A nőstények ezzel szemben zöldes-bronzos színűek, áttetsző szárnyaikon aranyszínű csillogás figyelhető meg. Potrohuk vöröses árnyalatú lehet, ami szintén megkülönbözteti őket a hímektől.
A szitakötők – így a sávos szitakötő is – a természet légi akrobatái közé tartoznak: gyors, manőverező röptük látványos és hatékony vadászokká teszi őket. Zsákmányukat – például legyeket és szúnyogokat – a levegőben kapják el. A hímek szárnyvillogtatással kommunikálnak a nőstényekkel és jelzik területüket a vetélytársak felé.
A faj vízi környezethez kötődik: a lárvák a növényzet között fejlődnek ki, és vízi rovarokkal táplálkoznak. Fejlődési ciklusuk két évig tart. A tiszta, oxigéndús víz elengedhetetlen a túlélésükhöz, ezért jelenlétük mindig a természetes környezet jó állapotára utal.
Bár a sávos szitakötő jelenleg nem veszélyeztetett faj, élőhelyei egyre több fenyegetéssel néznek szembe. A klímaváltozás okozta aszályok, a vízfolyások kiszáradása, a mederkotrások és a szerves eredetű szennyezések mind csökkenthetik a populációkat. A kémiai szúnyoggyérítések és inváziós fajok – mint például a vörös mocsárrák – megjelenése szintén negatív hatással vannak rájuk.
A Magyar Rovartani Társaság Az év rovara kampánya arra ösztönöz, hogy jobban megismerjük és védjük ezeket a különleges élőlényeket. A sávos szitakötő figyelemfelkeltő szimbóluma lehet a vízi élőhelyek védelmének és a biodiverzitás megőrzésének.
A természetkedvelők és a gyermekek számára is izgalmas élmény lehet megfigyelni ezeket a színpompás rovarokat. Egy napsütéses nyári napon érdemes ellátogatni a patakok, vízfolyások mentére, ahol a sávos szitakötők légibemutatói lenyűgöző látványt nyújtanak. Remélhetőleg Az év rovara cím segít abban, hogy többen felfigyeljenek erre a csodálatos fajra és a természetvédelem fontosságára.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője