Az ősz beálltával elengedhetetlen felkészülnünk a hidegebb hónapokra, amikor a fűtésé lesz a főszerep otthonainkban. Ezért fontos áttekintenünk a fűtési szezon szabályait és teendőit. Két részes sorozatunkban összefoglaljuk a legfontosabb információkat a fűtési idényre való felkészülésről.
A gáz és villany árak elszabadulása után sokak kényszerülhetnek arra, hogy otthonukat fával fűtsék. Aki fával fűt, és ezt megfelelő módon és karbantartott tüzelőberendezésben teszi, töredék áron megússza a telet.
Mire kell figyelnie annak, aki télen csak ezzel a fűtési móddal tudja melegen tartani otthonát?
Ezekre a kérdésekre igyekszik választ adni írásunk első része.
A fatüzelés helyes használata: milyen a jó tűzifa?
A fával történő fűtéshez csak száraz, keményfa használható gazdaságosan (pl. bükk, akác, gyertyán, kőris, cser stb.). A fa csak 18-24 havi száradás után lesz száraz, ami azt jelenti, hogy a víztartalma 18% alá csökken. Tárolásánál fontos, hogy a levegő átjárja és eső ellen védve legyen, de ne fóliázzuk le, mert attól bepárásodik.
A frissen vágott fa nedvességtartalma 50-60%, széljárta tárolóhely esetén pár hónap alatt a fa nedvességtartalma 30-40%-ra csökken. A magas nedvességtartalmú fa égésekor a víz elpárologtatása elnyeli a benne lévő energia felét. A keletkezett vízgőz egy része a kéményen át a szabadba távozik, és az utcát fűti, a másik fele lecsapódik a kémény falán és szurkosodást okoz. Ha sok kátrány rakódik le, az elzárja a füst útját és halálos szén-monoxid mérgezést okozhat. Mivel a kátrány jó hőszigetelő, ezért a tüzelőberendezésben lerakódva rontja annak hőleadását. Az égéstermékek nitrózus gázokat és szén-dioxidot tartalmaznak, amelyek vízzel elegyedve savat alkotnak és szétmarják a falazott kéményt.
Fontos: Nedves fával fűteni tilos! A másfél-kétéves száraz, keményfa használata ajánlott.
Begyújtás a szezon kezdetén
Ősszel, amikor a délutánok még enyhék, a hideg éjszakák azonban már lehűtik a házat, jól esik egy kis meleg. Sokan már délután befűtik a fatüzeléses kályhát, hogy estére meleg legyen, és kitartson reggelig, de a füst visszaömlik a lakótérbe. Ennek oka az, hogy a kémény jelzi a hőmérséklet különbséget, és a huzat iránya mutatja, hogy merre van hidegebb. Ha a lakásban akár csak egy fokkal is hidegebb a levegő mint kint, „negatív” légáramlat jön létre és visszaáramlik a füst a helyiségbe. Első begyújtásra válasszuk ki azt a napszakot, amikor a lakásban egy kicsit melegebb van, mint odakint! Ilyenkor a kéményhuzatot meg kell indítani. Nyissuk ki a kéményajtót és több újság elégetésével melegítsük fel a kéményt. Azért kell több újságot elégetni, hogy a kémény egész hosszában felmelegedhessen.
Fontos: Tilos műanyagokkal, rongyokkal, konyhai hulladékokkal, robbanást előidéző anyagokkal tüzelni!
Hogyan ne gyújtsunk be?
Ha rosszul gyújtjuk be a kályhát, légszennyezést okozunk, mely minden esetben pénzkidobást is jelent, hiszen hasznosítatlan energia lép ki a kéményen.
Széles körben elterjedt az a helytelen begyújtási mód, hogy jobbról-balról elhelyezett vastagabb fahasábra keresztben vékony gyújtóst, majd egyre vastagabb fát rakunk, és az alátömött újságpapírral igyekszünk begyújtani. Az első lángocskák a felül lévő egész fatömeget kezdik hevíteni és kihajtják a fában lévő vizet és illóanyagokat. Az így képződött füst a vízgőztől hideg, nehéz lesz. Nehezen indul meg a huzat, az égés nem tökéletes, vízpára, kátrány és korom rakódik a kályha és a kémény falára.
Fontos: Megfelelő tüzelőanyag használata esetén is gondoskodni kell a kéményjáratok rendszeres, évenkénti tisztításáról!
Kedves Olvasóink!
A „Fával fűtés hatékonyan” sorozatunk első fejezetét olvashattátok. A következő részben megismerkedhettek a hatékony begyújtás szabályaival, illetve megtudhatjátok, hogy mit nem szabad elégetnetek.
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője