Sorozatunk második részében megismerkedhettek a hatékony begyújtás szabályaival, illetve megtudhatjátok, hogy mit nem szabad elégetnetek.
A hatékony begyújtás titka, két fontos szabály betartása
A vastag fákat alulra kell rakni, felfelé pedig fokozatosan vékonyabbakat, egészen a gyufaszál vastagságig. A tüzet felül kell meggyújtani. Ha kellően száraz a fa, és jól raktuk meg, egy szál gyufával be kell gyulladnia. A tűz hősugárzás által terjed lefelé, és csak annyi fagáz szabadul fel, amennyi rögtön el is tud égni. A fa energiájának 67%-át, tehát kétharmadát az illóanyagok adják, melyek égéskor elpárolognak a fából, a maradék egyharmad energia pedig a faszén égésének köszönhető.
Fontos, hogy elegendő levegőt kapjon a tűz, véletlenül se fojtsuk vissza az égést, mert azonnal füst termelődik hő helyett. Az ajtót egy-két ujjnyira meg kell nyitnunk az elégés időtartamának legalább közepéig. A tüzelés befejezésekor a kályhaajtót (és ha van rajta huzatszabályozó, akkor azt is) zárjuk be.
Fontos: A vastag fákat alulra kell rakni, felfelé pedig fokozatosan vékonyabbakat, egészen a gyufaszál vastagságig, majd a tüzet felül kell meggyújtani.
Hogyan tároljuk a tűzifát?
Az ideális fatároló dél felé néz, “csapdába ejti a napot”, esőtől és talajnedvességtől védett. A fát lehetőleg hasogatva tároljuk, mert úgy sokkal gyorsabban szárad a nagyobb felület miatt. A farakás elé rakhatunk egy UV stabilizált nejlon fóliát, vagy polikarbonát lemezt, mely alul és felül is hagy egy arasznyi rést a szellőzéshez.
A fát mindig rakjuk lábakon álló pallóra, hogy a felverődő esőtől, hótól vagy talajnedvességtől megvédjük. Az ideális tűzifa két évig szárad, és érdemes legalább 24 órával a fűtés előtt bekészíteni a fűtőberendezés közelébe olyan helyre, ahol kienged és leadja a magába szívott vízpárát.
Fontos: Az ideális fatároló dél felé néz, “csapdába ejti a napot”, esőtől és talajnedvességtől védett.
Mit NE égessünk el: hulladékot, műanyagot semmiképp
Műanyagok égetésekor nagyon sok éghető anyag szabadul fel hirtelen, mely feketés massza formájában lerakódik a kéményben, elzárva azt, így a füstgáz visszajut a lakásba, mely akár halált is okozhat.
A jó minőségű tűzifáknak nincs légzéskárosító hatása, leszámítva persze azt, ha a rossz elvezetés miatt beltérben halmozódik fel a füst. A kéményen keresztül távozó füst csak akkor okozhat gondot, ha úgynevezett “hulladék-tüzelésről” van szó. Erről akkor beszélünk, ha például felszedett, lakkozott parkettát, műanyag hulladékokat, gumiabroncsokat, vagy, háztartási szemetet égetünk. Ezek füstjében már lehetnek olyan anyagok, amelyek az egészségre ártalmasak, belégzéskor okozhatnak allergiás reakciókat is. Az elégetett lakknak, vagy az olyan fának, melyet korábban tartósítás miatt festettek, lazúroztak vagy olajoztak akár kemény, szúrós szaga is lehet, amely irritálhatja a szemet és a nyálkahártyát is. A gondot az okozza, hogy a bennük lévő vagy rájuk kent anyagok hő hatására kioldódhatnak, égéstermékként belélegezve pedig veszélyesek lehetnek. Emiatt kerülendő (és tilos is) a lomtalanításkor kidobott bútorok begyűjtése, majd tüzelőanyagként való hasznosítása.
Ennél is veszélyesebb a PVC égetése, melynek klór tartalma miatt poliklórozott dibenzo-dioxinok szabadulnak fel égésekor, amelyek felhalmozódva az emberi szervezetben komoly problémákat okozhatnak.
Fontos: Ne égessünk hulladékot, tartsuk tisztán a saját levegőnket!
Kedves Olvasóink!
A „Fával fűtés hatékonyan” sorozatunk második, egyben befejező fejezetét olvashattátok, reméljük sok új, hasznos információval lettetek gazdagabbak.
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője