A tél utolsó hónapjának végéhez közeledvén az időjárás lassan kezd melegedni, amely sok embernek szívét örömmel tölti el, hiszen hamarosan indul a várva várt kertészkedési szezon. Ez a hónap számomra a felkészülést és a tervezést foglalja magába.
A kertes házban élő családok tagjai, akár egy vacsora végeztével, párkapcsolatban élők egy téli séta alkalmával megbeszélhetik, hogy az év során milyen zöldségféléket szeretnének fogyasztani, amit saját kezük munkájaként tehetnek az asztalukra. Minden évben rácsodálkozom a természet csodájára, hogy egy magból, ápolással, odafigyeléssel, szeretettel és az éltető földi erő segítségével milyen gyönyörű terméseket vagyunk képesek előállítani. A beszélgetés részleteit véssétek le egy lapra!
Érdemes először felírni azt, hogy ki milyen zöldségfélét szeret leginkább, így ha kis terület áll rendelkezésre, akkor is tudtok mérlegelni és választani közülük.
Magról vethető:
Palántázva ültethető:
Hasznos ötlet részekre felosztani a zöldségtermesztésre rendelkezésre álló területet. Ha tavaly a kert egy szegletében burgonyát vetettünk, akkor idén oda kerülendő megint burgonyát, paradicsomot vagy padlizsánt tenni, mivel ezek ugyanazon növénycsaládba tartoznak, és úgynevezett talajuntság léphet fel.
Fontos szem előtt tartani a felosztásnál a növények vízigényét, hiszen a nagy vízigényű uborka mellé hagymát nem célszerű ültetni, mivel utóbbi berohadna a talajba. Ha csak kis területet tudunk művelni, akkor nagyobb hangsúly kerül a növények térigényére, tenyészidejére, és arra, hogy mennyi idő szükséges a magvetéstől a betakarításig.
Ugyanarra a helyre vethető, ültethető zöldségfélék: dughagyma (amelyet korai újhagymaként szedünk fel) – borsó – paradicsom – saláta. Ebben az esetben ahogy betakarítható a zöldség, utána ültethető vagy vethető ugyanazon helyre a következő növény.
Vannak olyan zöldségfajok, amelyeket érdemes egymás mellé ültetni – társítani –, mivel jótékony hatással vannak egymásra biológiai szempontból. Így például: hagyma – sárgarépa, fokhagyma – petrezselyem, paradicsom – bazsalikom.
Érdemes valamilyen szerves eredetű anyaggal például szalmával, gallyaprítékkal – takarni a földterületet, így kevesebb víz fog elpárologni a talajfelületről, és a szerves anyag folyamatos bomlása során, javul a talajélet, valamint a föld tápanyagszolgáltató képessége.
Fontos átvizsgálni a szerszámoskészletünket. Ha esetleg valamilyen eszköz hiányozna még, időben szerezzük be! Meglévő eszközeinket tisztítsuk meg, ha lötyög valaminek a feje, próbáljuk megjavítani! A vágószerszámokat fenőkő segítségével élezzük meg.
Mindenki szeretne kertjébe egy olyan részt, amely gyönyörű, virágzó dísznövényekkel örvendeztet meg nap mint nap. Számos hagymagumós növénnyel, – amelyeket még februárban célszerű megrendelni – érhetjük el ezt a kívánt hatást. Javasolt növények: magas fürtliliom, tűzliliom, füzéres sárfányfű.
Eredményes, jó munkát kívánok!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője