A permetezés szó az emberek körében „érzékeny” fogalom. Napjainkban egyre több organikus eredetű szer található a piacon, de van néhány olyan más szer, amely nélkülözhetetlen a termő gyümölcsültetvények, mezőgazdasági táblák megvédéséhez vagy kedvenc gyümölcsfánk megóvásához. A lemosó permetezés a legelterjedtebb permetezési forma, amelyet tavasszal és ősszel végzünk. Már elődeink is alkalmazták, s ehhez főleg a bordói lét és a rézszulfátot használtak. Ezek mezőgazdasági boltokban por és folyékony formában vásárolhatók meg.
Miért fontos a lemosó permetezést végeznem?
A lemosó permetezés elengedhetetlen egy gondos kertész, kerttulajdonos számára. Ezzel a permetezéssel nyitjuk, illetve zárjuk a szezont. A tél folyamán megannyi kórokozó és kártevő bújik meg a kéreg repedési alatt, a rügyek környékén. Ezeket a képletek meg kell szüntetni, mert nagy fertőzési nyomást képesek véghez vinni. Lemosó permetezés alkalmazásával jelentős gyérítést érhetsz el kertedben, melynek nyomán később kevesebb védekezésre, permetezésre lesz szükség.
Mikor alkalmazzam?
Konkrét naptári időpont nincs. Amint nincs talajmenti fagy, már lehet alkalmazni a lemosó permetezést. Elengedhetetlen viszont, hogy száraz, szélmentes időszakban végezzük! Kiemelendő, hogy rügypattanás előtt végezzük, melyet idős szőlők esetében jó, ha megelőz egy alapos kéregtisztítás is. Rügypattanás után a 3-4%-os dózisú lemosó permetszer perzselést okoz a növényeken!
Hogyan végezzem?
Ne sajnáld a permetlevet, mert csöpögnie kell az adott növényrészéről – innen ered az elnevezés, hogy „lemosó”. A permetszer keverésénél ügyelj, hogy semmilyen vasból készült eszközt ne használj! Az a legjobb, ha műanyag vödörben végzed a munkaműveletet. Először egy törzsoldatot kell képezni, majd ezt hígítani a kívánt lémennyiségre.
A legfontosabb, hogy egészségünk megóvása érdekében öltözzünk be permetező védőruhába és azok kiegészítő kellékeit (maszk, védőszemüveg, kesztyű) is viseljük!
Eredményes, jó munkát kívánok!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője