A Grincs és a fenntarthatóság - Future of Debrecen

A Grincs és a fenntarthatóság

Duzs László

Tanulságok az ünnepek környezeti hatásairól

Az ünnepi időszak érkezése magával hozza a boldogság és a meghittség érzését, a karácsonyfa illatát és a családi összejövetelek melegét. Mindez azonban gyakran elvonja a figyelmünket az ünneplés árnyoldalairól: a környezetre gyakorolt hatásokról. Bár a társadalmi nyomás arra ösztönöz, hogy a vidám tömeg részei legyünk, a Grincs története rávilágít arra, hogy érdemes megállni és újragondolni, hogyan ünnepeljük a karácsonyt. A zöld bundájú kívülálló nemcsak a szíve méretével tanít nekünk valamit, hanem életmódja is tele van fenntarthatósági tanulságokkal.

Az ünnepek alatt az emberiség hulladéktermelése drámaian megugrik. Az Egyesült Államokban például az év ezen időszakában 25%-kal több szemetet termelnek, ami heti 1,2 millió tonnával növeli a hulladék mennyiségét. A karácsonyi üdvözlőlapok évente 300 000 fa kivágásával járnak, és a csomagolópapír is hatalmas mennyiségű szemetet eredményez, amely legtöbbször azonnal a kukában végzi. Az ajándékok terén sem jobb a helyzet: a játékok 41%-a három hónapon belül tönkremegy, és az ünnepi túlfogyasztás hatalmas terhet ró a környezetre.

Ezzel szemben a Grincs egyfajta zöld példaképként is értelmezhető. A története szerint az általa lakott barlangban, vagy hegyen  mindent újrahasznál, amit mások kidobnak. Amit nem tud közvetlenül használni, azt átalakítja: például hulladékból készít karácsonyi díszeket. Amikor ünnepi ruhára van szüksége, nem vásárol újat, hanem egy használt darabot szerez be. Még az energiát is hulladékból nyeri, egy saját készítésű kazán segítségével, amely a kidobott tárgyakat hővé alakítja.

A Grincs története nemcsak arról szól, hogyan élhetünk fenntarthatóbban, hanem arról is, hogyan értékelhetjük újra az ünnepi hagyományokat. Az ünnepek nem az anyagi javakról és a pazarlásról szólnak, hanem a közösségről, a szeretetről és az egyszerű örömökről. Ha környezettudatosabb döntéseket hozunk – például élő karácsonyfát választunk, amit újrahasznosítunk vagy elültetünk, tartós vagy élményajándékokat adunk, és csökkentjük a csomagolás pazarlását –, akkor nemcsak a környezetünkért teszünk, de mélyebb és értékesebb ünnepi élményt is teremthetünk.

A Grincs karaktere arra emlékeztet minket, hogy a valódi változás a szemléletváltásból fakad. Szíve háromszoros növekedése nemcsak a szeretet elfogadásának szimbóluma, hanem annak is, hogy miként bővülhet a saját környezettudatosságunk. Az ünnepek varázsa nem az ajándékok számában, hanem a pillanatok értékében rejlik. Ha a Grincs tanulságait megfogadjuk, az ünneplésünk nemcsak fenntarthatóbbá válik, de tartalmasabbá és szívhez szólóbbá is.

Nagy Péter Zoltán

gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász

Géber János

geográfus, projektmenedzser

Nagy-Gergely Valéria

jogi szakokleveles közgazdász

Hamecz Orsolya

okleveles természetvédelmi mérnök

Juhász Lajos

a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója

dr. Aradi Csaba

ökológus

Nagyné Pálfi Zsuzsa

környezetgazdálkodási agrármérnök

Váradi Zoltán

a Természettár vezetője

Senánszky Petra

többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó

Lenner Ádám

a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere

Szentpéteri-Nagy Veronika

kertészmérnök

Balázs Ákos

Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke

Rácz Gréta Ildikó

biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója

Hosszu Róbert

az NI Hungary Kft. vezérigazgatója

Duzs László

természetvédelmi mérnök

Fodorné Magyar Ágnes

tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor

dr. Kövér László

a Debreceni Egyetem adjunktusa

Váradi Ferenc

rádiós műsorvezető

dr. Krecz Tibor

kommunikációs szakember

dr. Szűcs István

a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense

dr. Grasselli Gábor

a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója

Kálmánczi Miklós

önkormányzati tanácsadó

Balogh Dóra

divattervező, környezettervező

Tóth Máté

Természetvédelmi mérnök

Gorján Ferenc

a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója

Fülöp Ferenc

környezetmérnök, fotográfus

Dancs László

az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője

Csatlakozz hozzánk!