Ha február, akkor (is) irány a kert! - Future of Debrecen

Ha február, akkor (is) irány a kert!

Duzs László

Bár a télről nem a gyógynövények gyűjtése jut eszünkbe, februárban se feledkezzünk meg a természet kifogyhatatlannak tűnő kincsestáráról! Ilyenkor már érezzük a tavasz közeledtét, és ha nyitott szemmel járunk a kertben vagy a természetben, számos értékes növényt találhatunk, amelyekkel támogathatjuk az egészségünket és friss ízekkel gazdagíthatjuk a konyhánkat.

A csipkebogyó az egyik legismertebb téli gyógynövény. Bár az első fagyok megcsípték a piros bogyókat, még mindig érdemes leszedni őket, hiszen ilyenkor könnyebben kioldódik belőlük a C-vitamin. Az érett bogyókból készített tea kiváló immunerősítő, roboráló hatású, és vesekő kezelésére is ajánlják. Begyűjtéskor fontos alaposan megtisztítani a bogyókat, majd áztatva vagy főzve teát készíteni belőlük.

Egy másik különleges téli gyógynövény a fehér fagyöngy. Lombhullás után könnyen észrevehetően zöldell „bokra” a fák ágain. A leveleit és a vékony szárakat érdemes gyűjteni, mert a bogyói mérgezőek! A fagyöngy teáját vérnyomáscsökkentésre ajánlják – hideg áztatással elkészítve, mivel a forró víz gyengíti a hatóanyagait.

A fekete nadálytő gyökere szintén értékes kincs, amely télen is gyűjthető vizes, nyirkos területeken. Mosás után frissen lereszelve nehezen gyógyuló sebekre, ízületi gyulladásokra és reumatikus fájdalmakra alkalmazható. Gyógyító hatása miatt a kozmetikai ipar is előszeretettel használja ránctalanító és bőrápoló készítményekben.

A kertben sem kell tétlenül várnunk a tavaszt! A rozmaring, a kakukkfű és a zsálya ilyenkor is szedhető, és friss ízeket visznek a téli konyhába. Ha magaságyásainkat gondosan takartuk, még metélőhagymát vagy petrezselymet is találhatunk a szalma alatt. Ezek a fűszernövények nemcsak ízletesek, hanem számos egészségügyi előnnyel is bírnak.

Az erdőben járva pedig érdemes figyelni a télen is gyűjthető gombákat! A késői laskagomba nemcsak ízletes, hanem koleszterinszint-csökkentő hatású is, míg a júdásfülgomba a vérkeringést javítja és immunerősítőként is ismert. Ezek a gombák izgalmas kiegészítői lehetnek a téli étrendünknek.

A kert szerelmesei számára a kale, vagyis a marhakáposzta is remek választás. Ez az Amerikában superfoodként ismert növény a nagy fagyokban is megőrzi friss zöld leveleit, amelyek értékes ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal támogatják az egészségünket. Emellett a csicsóka is frissen gyűjthető a kertből, ha a talaj nem fagyott át. Rostban gazdag gumója serkenti az emésztést, és természetes cukorpótlóként is megállja a helyét.

A tél tehát korántsem az üres természet időszaka. Februárban is érdemes felfedezni a természet és a kert kínálta lehetőségeket. Legyen szó gyógynövényekről, gombákról vagy éppen télálló zöldségekről, a természet mindig megjutalmazza azokat, akik nyitott szemmel járnak!

Nagy Péter Zoltán

gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász

Géber János

geográfus, projektmenedzser

Nagy-Gergely Valéria

jogi szakokleveles közgazdász

Hamecz Orsolya

okleveles természetvédelmi mérnök

Juhász Lajos

a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója

dr. Aradi Csaba

ökológus

Nagyné Pálfi Zsuzsa

környezetgazdálkodási agrármérnök

Váradi Zoltán

a Természettár vezetője

Senánszky Petra

többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó

Lenner Ádám

a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere

Szentpéteri-Nagy Veronika

kertészmérnök

Balázs Ákos

Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke

Rácz Gréta Ildikó

biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója

Hosszu Róbert

az NI Hungary Kft. vezérigazgatója

Duzs László

természetvédelmi mérnök

Fodorné Magyar Ágnes

tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor

dr. Kövér László

a Debreceni Egyetem adjunktusa

Váradi Ferenc

rádiós műsorvezető

dr. Krecz Tibor

kommunikációs szakember

dr. Szűcs István

a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense

dr. Grasselli Gábor

a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója

Kálmánczi Miklós

önkormányzati tanácsadó

Balogh Dóra

divattervező, környezettervező

Tóth Máté

Természetvédelmi mérnök

Gorján Ferenc

a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója

Fülöp Ferenc

környezetmérnök, fotográfus

Dancs László

az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője

Csatlakozz hozzánk!