A mezőgazdasághoz (legyen az bármilyen szintű) sok esetben nem érteni kell, hanem tapasztalni. Na, ha ez a kettő együtt jár, valahol ott kezdődik a szakember. Természetvédelmi és agrártanulmányaim kapcsán nagyon sokat tanultam növénytermesztésről, állattartásról, arról, hogyan lehet ezeket szuperintenzíven vagy épp fenntarthatóan, fenntarthatóbban végezni. De ez az év valahogy más volt, és most szakma ide vagy oda, a kiskerti gyakorlatomról lesz pár szó.
Az én kertem idén.
Sok csapadék volt év elején, ami persze később időszakosan átfordult és felütötte fejét az aszály. Óriási probléma és egyben megoldandó feladat volt a meztelencsigák kérdése is, de ennek megoldása a következő cikk feladata lesz. A kiskert művelése az előbb említett okból volt nehézkes, de a kertben való szeretetteli, mezítlábas mozgást is nagyban befolyásolta. No, de egy másik „égető” kérdés volt a gyep kérdése.
Ki kell mondanom: én nem szeretek füvet nyírni!
Energia-, idő- és pénzveszteség, nem utolsó sorban pedig a környezetünkre is negatív hatással van. Éppen ezért idén kipróbáltam a szakaszos fűnyírást. Kezdődött ez a májusi fűnyírás elengedésével, így támogatva a beporzó rovarok munkáját, hiszen így maradt mit beporozniuk. A heti fűnyírás felér egy tömegmészárlással: az oda tévedő méheknek, rovaroknak esélyük sincs, hogy túléljék.
No, de ezt követte a szakaszos fűnyírás. Nem nyírom a teljes területen a füvet, persze a szomszédok felől egy sávban igen, illetve az általam gyakorta használt felületeken is. A kert többi részén azonban váltva tartom karban e nemes felületeket. A kert fennmaradó részén geometriai motívumokat alakítottam ki, mintegy védgyep-hálózatot hozva létre. A motívumok hatására sokkal rendezettebbnek hat a kert, amitől a szomszédok is boldogabbak, nem beszélve a méhek, pillangók és más rovarok helyzetéről, akik szintén megbecsülik azt, amit napnyugtakor meg is mutatnak hangjuk segítségével. Kicsit olyan, mintha hangszórók mellett sétálnék, amikor elmegyek egy-egy általam kialakított kör vagy háromszög mellett (ezeknek mérete kb. 6-7 négyzetméter). Zajlik az élet ezekben a sávokban.
Mit is nyertem így?
Azonban ez a folyamat sem fekete vagy fehér. A meztelencsigák helyzetét bizonyosan súlyosbította… De erről a következő cikkemben!
Ott tali!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője