Az előző részek tartalmából…
A szakaszos fűnyírással diverz élőhelyet alakítottam ki a kertben, miközben vizet, energiát és időt spóroltam. A kertben hagyott „aprócska dzsungelrészletekért” az összes szomszéd elismerő pillantásokat vetett, hiszen egy rendezett kert nem csak a kertész szívét melengeti. A diverz élőhely kialakításáért pedig az ott élők (rovarok, apróbb gerincesek, puhatestűek) hangjukkal hálálkodtak.
Na, de térjünk rá cikkünk névadóira, a puhatestűekre. Sokan nem is tudjuk, hogy milyen sokfélék. Vannak köztük jó vendégek és vannak, amelyekért nem lehetünk hálásak. A kialakított kertben, ahogy azt említettem, a buja növényzet és az általa okozott konstans magas páratartalom vált uralkodóvá. Tipikusan olyan hely, ahol könnyen mozognak a csigák, és mi több, jól is érzik magukat! Ez a kísérlet elején nem volt zavaró, megtanultam nem mezítláb sétálni a kertben.
A dzsungelkert burjánzott, öröm volt nézni, egészen addig, míg meg nem kaptam a palántáimat ajándékba. Szó szerint felforgattam a talajt, elmunkáltam, majd eltettem a közel 40 darab palántát. Minden este gondoztam, hónaljaztam. A tavalyi pampafű nyesedéke is rákerült a kertre, az így kialakított mulcsréteg nem engedte kiszárítani a talajt, ergo: konstans magas páratartalom alakult ki. Ezen a ponton találkozott a dzsungelkert és a kiskert – az én nagy bánatomra.
Hogyan tovább? – avagy heroikus küzdelmem a csigák ellen
Mint mindenki, én is a sörcsapdával kezdtem, és bár ez sikeres volt, a nagy érdeklődésre való tekintettel (a paprikáimnak nem maradtak levelei) váltanom kellett. Jött a tejcsapda, mely hasonló a sörcsapdához. Majd a keserűsó következett, melyről kiderült, hogy tápanyagutánpótlásra jó, de a csigák vagy szeretik a keserű ízt, vagy nem érzik, de hatását nem éreztem. A vegyi anyagok használatát szerettem volna mellőzni – és akkor jött az ötlet bájos édesanyámtól!
A futókacsa!
Szkeptikus voltam, de égetett a szükség. Már elvből sem akartam bolti paprikát vásárolni, hisz oly’ sokat dolgoztam a kertemen.
Kölcsönkértem pár kacsát – és milyen jól tettem!
Minden megmenekült és innen jött az ötlet! Egy vállalkozás, amelyben bérbe lehet adni a kacsákat, mint „alkalmi munkavállalókat”, ha valakinek csiga problémája adódna, mint nekem. Ha idén nem is, de jövőre érdemes lehet belevágni.
Ott tali!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője