Helyesbítek: ha „túl sok” az alma a kertben.
Az első részből megtudtuk, hogy hogyan is készül az almaecet. Mondanom sem kell, hogy a szűk tonnányi alma töredékét érintette csak az ecetkészítés, különben a Nagytemplom tetején és érezhetnénk az illatát. De mi is lett a többi alma sorsa?
Egy családi program keretében leszedtük, és mivel zömében nyári almáról beszélünk, ezért nem tudtam másképp télire (nagy mennyiségben) eltenni, mintsem almalé formájában. Ennek többféle forgatókönyve lehet. Én személy szerint bérprésházba vittem, ahol pasztőrözték és csomagolták. Eredményül pedig nagyságrendileg 2 évig is elálló, 100%-os almalevet kaptam saját, kezeletlen termésemből.
Mondanom sem kell, hogy ezt otthon is meg lehet csinálni. Ezt azért is nagyon fontos megjegyezni, mert a présházakban általában – de üzeme válogatja – csak 100 kg feletti mennyiséggel foglalkoznak. Én 400 kg almából 240 liter almalevet készíttettem, szóval a szupermarketek gyümölcslé-polcainál biztosan nem futunk majd össze!
A házi almalé készítéséhez két dologra lesz szükséged: vízre és almára. Ha édes gyümölccsel dolgozol, még plusz cukrot sem kell hozzáadni. Az alma fajtáját tekintve nem fogalmaznék meg kritériumokat: persze fontos, hogy édes legyen, de általában, ami a kertben megterem, az tökéletes. Ha nagyon savanyú, érdemes lehet kicsit megcukrozni.
Bár az „igazi” almalé áttetsző, letisztult, nem rostos, de így kevésbé is egészséges. Én jobb szeretem, ha kicsit sűrűbb. A kettő közti egyik legnagyobb különbség az, hogy míg a hígabb relatíve sokáig eláll, a rostosat érdemes hamarabb elfogyasztani.
Na, de kezdjük is el!
Az almákat alaposan mossuk meg, majd vágjuk 4-6 darabra őket. Nem kell kiszedni a magházukat és megpucolni sem kell őket. Tegyük az almákat egy nagy fazékba vagy hőálló tálba. Öntsünk az almákra annyi forrásban lévő vizet, amennyi majdnem ellepi őket. Fedjük le a tálat, s hagyjuk így 24-36 óráig. A forró víz kioldja az almából a levet, átveszi az ízét. Másnap szűrjük le az almalevet először egy szűrő segítségével, majd textilpelenkán keresztül is, hogy teljesen áttetsző legyen, ne kerüljön bele rost. Ha nem elég édes, adjunk hozzá cukrot, majd tegyük a gáztűzhelyre. Forrásig melegítsük – míg a cukor elolvad –, majd forrón töltsük sterilizált üvegekbe. Zárjuk le az üvegeket forró vízben kifőzött tetőkkel és szorosan csavarjuk rá azokat. Tegyük az üvegeket 10 percre a forró vízbe. Ha lekapcsoltuk a lángot, érdemes még 5 percig a meleg vízben hagyni az üvegeket, mielőtt kiszednénk őket. Hagyjuk őket teljesen kihűlni. Ha így hőkezeljük az almalevet, 12-18 hónapig is eláll és a vitamintartalmának jó részét is sikeresen megőriztük.
Jó étvágyat!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője