A méhviaszos kendő egy olyan környezetbarát alternatíva a műanyag fólia helyett, melyet könnyedén elkészíthetünk mi is otthon. Az elkészült kendőnk szendvicsek és egyéb élelmiszerek csomagolására is alkalmas, például a sajtot is sokáig frissen tartja antibakteriális hatásának köszönhetően.
Mire lesz szükséged?
Hogyan készítheted el otthon te is?
Az anyagot először is mossuk ki, hogy biztosan tiszta legyen, lehetőleg ne használjunk öblítőt. Majd vasaljuk ki és vagy varrjuk körbe, vagy cikk-cakkos ollóval szabjuk körbe. Ezután az anyagot egy sütőpapírra helyezzük, majd a méhviaszt apró darabokra vágva eloszlatjuk a kendőn. Az apróbb darabok gyorsabban és egyenletesebben olvadnak. Fontos, hogy a méhviasz ne legyen túl sűrűn, mert úgy nehéz lesz egyenletesen beolvasztani. Helyezzünk egy másik sütőpapírt a méhviasszal megszórt textil tetejére. Kapcsoljuk be a vasalót közepes hőmérsékletre, majd lassan kezdjük el vasalni a sütőpapír tetejét. A vasaló hője megolvasztja a méhviaszt, amely egyenletesen eloszlik a textil felületén. Ügyeljünk arra, hogy a teljes textilt átdolgozzuk a vasalóval, hogy mindenhol befedje a méhviasz. Ilyenkor az anyagunk általában sötétebb lesz, a fehér anyag pedig besárgul a viasz színétől. Miután a méhviasz teljesen elolvadt és egyenletesen eloszlott, hagyjuk kihűlni a textilt a sütőpapírok között, ezután távolítsuk el a sütőpapírt. Ha szükséges, további méhviaszt adhatunk hozzá és újra vasalhatjuk.
A méhviaszos kendő most már készen áll a használatra. Jó szolgálatot tehet szendvicsek, sajtok, gyümölcsök és egyéb élelmiszerek csomagolására. A kendő természetes tapadóképessége miatt könnyen formázható az élelmiszerek köré, kezünk melege pedig még rugalmasabbá és formázhatóbbá teszi. Használat után langyos, enyhe szappanos vízben tisztíthatjuk, majd hagyjuk megszáradni. Kerüljük a forró vizet és a durva súrolást, mert ezek károsíthatják a méhviasz réteget. A használattól a kendő kopik, amit könnyen frissíthetünk, ha újra átvasaljuk két sütőpapír között, a hiányzó részeken pedig pótoljuk a méhviaszt.
Te kipróbálod?
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője