Nevezik gyermekláncfűnek vagy csak simán pitypangnak, de ma épp így hívták: ebéd.
Mondanom sem kell, ma már nem meglepő, hogy egyes éttermekben ehető virágok kerülnek az asztalra. Nem csupán azért, mert szépek, hanem mert egészségesek is. Így lesz ez a mai finomsággal is. Lássuk!
A pitypangot mi, magyarok többféleképpen ismerhetjük. A legismertebb elnevezések: láncfű, kutyatejvirág, kikerics, oroszlánfog, tyúkvirág, gyermekláncfű, gólyavirág.
Azt gondolom, mindannyian gyűjtöttünk a legelőkön vagy árokpartokon egy-egy csokorral és vittük haza pohárba vagy épp vázába. Ám sokan már akkor is bőszen csemegéztek belőlük, amelyre én személy szerint – ha nem is rosszallóan –, de biztosan furán néztem. Akkor.
A fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Hazánk közel minden területén előfordul, gyakori évelő növény. Füves helyeken, legelőkön éppúgy, mint a sportpályákon vagy épp a városokban is megtalálható.
Az egész növény ragacsos tejnedvet tartalmaz. Törési felületein azonnal kicsordul a kesernyés ízű fehér tejnedv.
Hatását tekintve étvágyjavító, epehajtó, epeműködést serkentő, vízhajtó és vértisztító. Elsődleges alkalmazása teaként történik. Teáját étvágytalanság, felfúvódás, epe- és májbetegségek esetén fogyasztjuk.
Gyökere karószerű, 10-20 cm hosszú és 1-3 cm széles. Levelei hosszúak és lándzsaszerűek, a főerek mentén ibolyás színűek. Áprilisban és májusban nyílik, de őszi másodvirágzással is találkozhatunk. Termése kaszat, a felszíne bibircses, csúcsán hosszú száron fehér szőrökből álló repítőkészüléket visel.
Kémiai alkotórészei: keserűanyagok (taraxacin), triterpének, karotinok, xantofillok, flavonoidok, cukor, kaucsukviasz, zsír.
A növény gyökerét és leveleit tavasszal és ősszel gyűjtik. Gyökerében magas a szénhidráttartalom, a föld feletti részekben kálium, a C és B2 vitaminok vannak nagyobb mennyiségben (virágzáskor a legmagasabb a föld feletti növényi részek beltartalma).
Ahogy én készítettem: hosszú szárral vágtam le a virágokat, így könnyítve meg a dolgomat a későbbi munkaműveleteknél. Átmostam a levágott növényi részeket, meghintettem kevés sóval és panírt készítettem rájuk (liszt, tojás, házi panírmorzsa), majd forró olajban kisütöttem őket. Ekkor volt igazán nagy segítségemre a hosszúra hagyott szár. Sütés közben nem kell forgatni és másodpercek alatt készen is van a kicsit a gomba ízére hajazó, kertből szedett ebédünk.
Írjátok meg, hogy ízlett! Jó étvágyat!
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője