A karácsony egyik legmeghatározóbb szimbóluma a karácsonyfa. A diós bejgli illata, a mézeskalács készítése és a fa díszítése mind-mind az ünnepi hangulat részei. De honnan is érkezik hozzánk a díszítésre váró fánk, és hogyan csempészhetünk egy kis ökotudatosságot ebbe a csodás ünnepbe?
Az első – és talán legnépszerűbb – opció a vágott fenyő. Azok a fák, amelyekkel a vásárokban találkozhatunk, mind-mind fatelepekről és nem erdőkből származnak. Méretüktől függően egy-egy fa kivágásáig akár 10-20 év is eltelhet, addig pedig részt vesznek a levegő megtisztításában. Ökológiai szempontból azonban fontos megjegyezni, hogy örökzöld fák lévén folyamatosan hullajtják tűleveleiket, amelyek savanyítják a termőhelyet. Ha az érintett fa nem megfelelő telephelyről származik, ott nagy kárt tud okozni az adott térség ökoszisztémájában. Érdemes preferálni az ország nyugati részéről származó fákat, ha ezt a lehetőséget választjuk. Fontos tudni, hogy már léteznek internetes katalógusok, ahol érdemes szétnézni, mert csak megrendelés esetén vágják ki a fákat, így amelyek nem kerülnek megvásárlásra, tovább tisztíthatják a környezetünket.
Jogosan merül fel bennünk a kérdés, hogy mit tudunk tenni a fákkal, miután lekerülnek róla a díszek?
Miután tájékozódtunk, hogy lakóhelyünk környékén visszagyűjtik-e a fákat, a hirdetett időpontban kitehetjük őket a kijelölt helyek, illetve kukák mellé. Ebben az esetben a fákat leaprítják, majd tüzelőanyagként felhasználják, így biztosítanak több háztartás számára hőt és villamos áramot. De komposztálhatjuk is. Ha komposztáljuk, figyeljünk arra, hogy a tűlevelek lassan bomlanak, ezért vegyes komposztba inkább 3-4 centiméteres vastagságban rétegenként hintsük el. Laza szerkezetet ad majd a komposztunknak. A tűlevélből készült komposztot csak savanyú talajt kedvelő növények alá használhatjuk fel. A fa ágait felapríthatjuk mulcsnak, vagy ha nem vágjuk őket annyira apróra, akkor akár a veteményesben karóként is szolgálhatnak tavasszal.
Műfenyő
Egyesek szerint a műfenyő is környezetbarát megoldás. Azonban a legtöbbjét Kínában gyártják, előállításához PVC-t használnak, ami nem lebomló, gyártásához rengeteg erőforrásra és energiára van szükség. Érdemes megfontolni tehát, hogy milyen céllal vesszük a műfenyőt. Kizárólag akkor ruházzunk be rá, ha tudjuk, hogy ezt követően minden karácsony dísze ugyanaz a fa marad. Vásárlás során figyeljünk arra, hogy Európában gyártott terméket keressünk, és lehetőleg olyat, ami PE alapanyagból készült.
Élő fenyő kölcsönzése
Megannyi kertészet évek óta kínálja fel azt a lehetőséget, hogy gömbös fenyőfát kölcsönözzünk tőlük az ünnepek alatt. Ennél az esetnél fontos viszont mérlegelni, hogy a fenyőfák gondozása odafigyelést igényel. Fontos, hogy a fát a díszítésig tartsuk hűvös, lehetőleg fagymentes helyen, majd fokozatosan vigyük a végleges helyre, hogy ne sokkoljuk őt a hőmérsékletkülönbséggel. Tehát ha nincs fagy, először kerüljön az erkélyre, majd a leghűvösebb helységbe a lakásban, végül pedig abba a szobába, ahol feldíszítjük. Itt a fűtőtesttől legtávolabb helyezzük el. Öntözhetjük kevés vízzel, tartsuk a földjét nyirkosan, de kerüljük a túlöntözést.
Gömbös fa vásárlása
A legtöbb kertészetben megtalálható gömbös fák megvásárlását abban az esetben ajánlom, ha van kertünk, vagy ismerünk olyasvalakit, aki szívesen gondozná a fánkat az udvarában a későbbiekben. Gondozása hasonló, mint a fakölcsönzéskor.
Egyéb karácsonyfaalternatívák
De vannak DIY (csináld-magad ) megoldások is. Ehhez a képen látható karácsonyfához nincs másra szükség, csak 3-5 centi vastagságú faágakra, kötözőre és persze a kézügyességünkre. Ezen kívül, aki nem kötődik annyira a karácsonyfához, akár tűleveles vagy csupasz ágakat is díszíthet, ami egy vázába téve remek kelléke a karácsonyi dekorációnak.
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője