
A digitális világ megkönnyíti az életünket, de vajon belegondolunk-e, hogy minden egyes kattintással, kép megtekintéssel vagy videólejátszással energiafogyasztást generálunk? A szerverparkok, az adatforgalom és az eszközeink használata jelentős ökológiai lábnyomot hagynak maguk után. De pontosan hogyan, és mit tehetünk ellene?
Az adatközpontok rejtett energiaéhsége
Az online világ fizikailag is létezik: hatalmas adatközpontokban tárolják a képeinket, videóinkat, dokumentumainkat és azokat az adathalmazokat, amelyeket nap mint nap használunk. Ezek a szerverparkok folyamatosan működnek, éjjel-nappal hűtést és áramellátást igényelnek.
Tudtad? Egy nagy adatközpont annyi áramot fogyaszt, mint egy kisebb város! Az internethez kapcsolódó energiafelhasználás 2030-ra az emberiség teljes energiafogyasztásának akár 20%-át is elérheti.
A legnagyobb techvállalatok, mint a Google vagy a Facebook, egyre inkább megújuló energiával működtetik adatközpontjaikat, de a globális internethasználat növekedésével a probléma továbbra is fennáll.
Streaming, felhőtárolás és e-mail – a digitális ökológiai lábnyom
Nem is gondolnánk, de a mindennapi online szokásaink jelentősen növelik a digitális környezetszennyezést:
Felhőalapú tárolás: A digitális fájlok, amelyeket a „felhőben” tárolunk, valójában fizikai szervereken vannak eltárolva, amelyeket folyamatosan hűteni kell.
Tippek a zöldebb online életmódhoz
Bár az internet nélkülözhetetlen része az életünknek, néhány egyszerű lépéssel csökkenthetjük a digitális ökológiai lábnyomunkat:
A digitális világ láthatatlan energiafalóként működik, de tudatos internethasználattal és apró változtatásokkal jelentősen csökkenthetjük a környezeti hatásokat. Ideje, hogy ne csak az offline, hanem az online életünkben is fenntarthatóbb döntéseket hozzunk!
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője