Future of Debrecen

Hogyan segíthet a mesterséges intelligencia a környezetvédelemben?

Szabó Tamara

A mesterséges intelligencia (AI) egyre nagyobb szerepet kap a mindennapjainkban, az ajánlott tartalmaktól kezdve a navigáción át az egészségügyig. De vajon hogyan segítheti a zöld jövőt? Az AI nemcsak a technológiai fejlődést gyorsítja fel, hanem hatékony eszköze lehet a környezetvédelmi problémák kezelésének is.

AI a klímaváltozás elleni harcban

A klímaváltozás elleni küzdelemben az adatok és előrejelzések kulcsszerepet játszanak. Az AI hatalmas adatmennyiségeket képes elemezni, így pontosabb időjárási modelleket és klímatrendeket készíthetünk vele. Ezzel segítheti a kormányokat és szervezeteket a hatékonyabb intézkedések meghozatalában.

Fenntartható energiafelhasználás

Az AI-vezérelt okosrendszerek optimalizálják az energiafogyasztást. Az okosotthonok például automatikusan szabályozzák a fűtést és a világítást, csökkentve ezzel az energiapazarlást. A nagyvárosokban pedig AI segíthet a villamosenergia-hálózatok hatékonyabb kezelésében, elősegítve a megújuló energiaforrások jobb kihasználását.

Fenntartható közlekedés és mobilitás

Az önvezető autók és az AI-alapú forgalom optimalizálás csökkenti a dugókat és ezáltal a légszennyezettség mértékét is. Az olyan alkalmazások, mint a Google Maps vagy a Waze, AI segítségével elemzik a forgalmat, ezáltal segítve a leghatékonyabb útvonal kiválasztását. Az elektromos rollerek és biciklik AI-alapú flottamenedzsmentje pedig fenntartható alternatívát nyújthat a mindennapi közlekedésben.

AI és a hulladékkezelés

A szemétszortírozás és újrahasznosítás gyakran manuális és időigényes folyamat, de az AI itt is segíthet! Képfelismerő algoritmusok segítségével a hulladékot gyorsabban és pontosabban lehet válogatni, így növelve az újrahasznosítás hatékonyságát. Egyes országokban már robotok is dolgoznak hulladék feldolgozó üzemekben, hogy csökkentsék a környezeti terhelést. Az okoskukák mesterséges intelligenciával elemzik a bedobott hulladékot, megmutatva, hogy mi hova kerüljön.

Környezettudatos mezőgazdaság

A precíziós gazdálkodás AI-vezérelt rendszerekkel csökkentheti a víz- és műtrágya felhasználást. Okos szenzorok és drónok figyelik a növények állapotát, és pontos adatokat szolgáltatnak a gazdáknak arról, hogy mikor és mennyi tápanyagra van szükségük, ezzel minimalizálva a környezetre gyakorolt káros hatásokat.

Okos energiagazdálkodás

Az AI képes optimalizálni az energiafelhasználást, ezzel csökkentve a pazarlást. Az okosotthon-rendszerek, mint a Google Nest vagy az AI-alapú hőszabályozás, a fogyasztási szokásokat elemezve segítenek csökkenteni a számlákat és a környezeti terhelést. Ezen kívül a nagyvárosok energiaellátását is hatékonyabbá tehetik, optimalizálva az áramhálózatok működését.

Az AI és a levegőminőség

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. 2024. szeptember 27-én adott hírt „Mesterséges intelligencia a jobb levegőért!” című írásában a Mesterséges Intelligencia és a levegőminőség előrejelzések kapcsolatáról. Az írás úttörő módon mutatja be az úgynevezett  Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) szolgáltatást, amely folyamatosan adatokat és információkat szolgáltat a légkör összetételéről. A CAMS a közelmúltban bemutatott egy új, innovatív levegőminőség-előrejelzési terméket, amely egyesíti a mesterséges intelligenciát és a megfigyeléseket, ezzel bővítve a jelenlegi európai előrejelzések tárházát.

Mit tehetünk mi?

A mesterséges intelligencia már most is része a környezetbarát megoldásoknak, és a jövőben még nagyobb szerepe lesz ezen a területen is. De hogyan segítheted Te is ezt a fejlődést?

  • Használj AI-alapú alkalmazásokat, amelyek segítenek az energiafogyasztás csökkentésében (pl. okos termosztátok, energiafigyelő appok).
  • Próbálj ki hulladékgazdálkodási applikációkat, amelyek segítenek az újrahasznosításban.
  • Ha van lehetőséged, támogasd az AI-vezérelt fenntartható startupokat vagy szervezeteket.

A mesterséges intelligencia nem csodaszer, de ha okosan használjuk, komoly előrelépést jelenthet a környezetvédelem terén. A technológia már rendelkezésünkre áll, csak élnünk kell a lehetőségeivel!

Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583


HU V Az Eur¢pai Uni¢ t†rsfinansz°roz†s†va_POShungairylogo
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő.

Nagy Péter Zoltán

gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász

Géber János

geográfus, projektmenedzser

Nagy-Gergely Valéria

jogi szakokleveles közgazdász

Hamecz Orsolya

okleveles természetvédelmi mérnök

Juhász Lajos

a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója

dr. Aradi Csaba

ökológus

Nagyné Pálfi Zsuzsa

környezetgazdálkodási agrármérnök

Váradi Zoltán

a Természettár vezetője

Senánszky Petra

többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó

Lenner Ádám

a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere

Szentpéteri-Nagy Veronika

kertészmérnök

Balázs Ákos

Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke

Rácz Gréta Ildikó

biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója

Hosszu Róbert

az NI Hungary Kft. vezérigazgatója

Duzs László

természetvédelmi mérnök

Fodorné Magyar Ágnes

tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor

dr. Kövér László

a Debreceni Egyetem adjunktusa

Váradi Ferenc

rádiós műsorvezető

dr. Krecz Tibor

kommunikációs szakember

dr. Szűcs István

a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense

dr. Grasselli Gábor

a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója

Kálmánczi Miklós

önkormányzati tanácsadó

Balogh Dóra

divattervező, környezettervező

Tóth Máté

Természetvédelmi mérnök

Gorján Ferenc

a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója

Fülöp Ferenc

környezetmérnök, fotográfus

Dancs László

az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője

Csatlakozz hozzánk!