
Manapság szinte lehetetlen úgy görgetni a telefonunkat, hogy ne fussunk bele egy-egy TikTok videóba. A rövid, pörgős tartalmak nemcsak szórakoztatók, hanem szinte függőséget okoznak – de belegondoltál már abba, hogy ennek milyen környezeti hatásai lehetnek? A TikTok és más videóstreaming platformok működése jelentős energiafogyasztással jár, ami hatással van a bolygónkra. Nézzük meg, hogyan terheli a TikTok a környezetet, és mit tehetünk azért, hogy csökkentsük digitális ökológiai lábnyomunkat!
Mennyi energiát fogyaszt a TikTok?
A TikTok használata több energiát igényel, mint gondolnánk! Minden egyes videó, amit megnézünk, hatalmas adatközpontokon fut keresztül, amelyek folyamatosan dolgoznak azért, hogy a tartalom elérhető és zökkenőmentes legyen.
Néhány megdöbbentő adat:
Az adatközpontok és a környezet
Az adatközpontok a digitális világ motorjai. Nélkülük nem lenne TikTok, YouTube vagy Netflix, de sajnos ezek a létesítmények elképesztően sok energiát fogyasztanak. Egy nagyobb adatközpont akár egy kisebb város energiafelhasználásával is vetekedhet.
Miért problémás ez?
Hogyan csökkentheted a digitális ökológiai lábnyomod?
Ne aggódj, nem azt mondjuk, hogy töröld az appot! Viszont néhány tudatos döntéssel jelentősen csökkentheted az online tevékenységeid környezeti hatását. Íme néhány egyszerű, mégis hatékony tipp:
A kis lépések is számítanak!
A TikTok és más videómegosztó platformok jelentős részei a modern életünknek, de fontos, hogy tudatosan használjuk őket. A digitális ökológiai lábnyom csökkentése nemcsak a bolygónak jó, hanem neked is – hiszen kevesebb képernyőidő több valódi élményt jelenthet!
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője