Reméljük már ismerősen csengenek a „LIFE IP HungAIRy projekt” és a „véderdő” kifejezések, hiszen olyan sok helyen találkozhattatok már velük. Számunkra megunhatatlan a téma, mivel ahogy cseperednek a kis fáink, a folyamatos gondozás mellett újabb és újabb kihívások elé állítanak minket. A véderdőink állapotáról és fenntartásáról igyekszünk Titeket is rendszeresen tájékoztatni.
A projekt keretében a levegőminőség javítását előtérbe helyezve, 2022-ben 4 helyszínen azzal a szándékkal ültettünk fákat, hogy a város nyugati-északnyugati részén a mezőgazdasági és a közlekedési eredetű szennyezésből származó nagy porterhelés mérséklődjön.
A telepített véderdők növekedése szempontjából kiemelten fontos az első néhány év, amikor a megfelelő gondozás elengedhetetlen, ezért a projektünk fenntartási időszakának végéig, azaz 2026. december 31-ig leszerződött szakcéggel ezt el is végeztetjük.
Mit takar a fenntartás és milyen ápolási munkákat végzünk?
Növényápolásnak nevezünk minden olyan műveletet, melyet azért végzünk a tenyészidőszakban, hogy a telepített facsemeték minél nagyobb eséllyel megmaradhassanak. A facsemeték fejlődését hátráltathatják a kedvezőtlen időjárási tényezők, a túl nagy meleg, vagy a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék. A kártevők, illetve a kórokozók megjelenése szintén veszélyeztetik a telepített csemetéket.
Az erdőneveléssel biztosítani kell, hogy a faállomány minősége és fejlődési lehetősége javuljon, az erdő élőfakészlete csak átmenetileg csökkenjen, továbbá, hogy az erdő talaja és az erdei életközösség maradandó kárt ne szenvedjen.
Valójában a fák elültetése után szusszanhatunk egy kicsit, de folyamatosan ellenőriznünk kell az erdősítést, hogy a nem kívánatos folyamatok hatásait csökkenteni tudjuk. Ápolnunk kell a területet, megszabadítani a gyomoktól, hogy minél több vízhez, napfényhez és tápanyaghoz jussanak a csemeték.
A telepített facsemeték növényápolási munkálatait erdészeti szakemberek végzik, akik gondoskodnak a kellő öntözésről, tápanyag-utánpótlásról, metszésről, valamint a szükséges gyommentesítésekről, gomba és rovar elleni növényvédelmi beavatkozásokról, a lemosó permetezésekről is. A természeti hatásokból, természetes pusztulásból eredő károk mellett, sajnos az emberi károkozással, rongálással is meg kell küzdenünk, ezekben az esetekben pótoljuk a csemetéket.
A véderdősítéssel értékes, változatos erdőt hozunk létre, mely segít mérsékelni a klímaváltozást, és számtalan más funkciót is betölt.
A Derék utcai erdőrészletünk ápolási munkáiról ebben a videóban tudhattok meg többet:
A telepített véderdők fái 20-25 év múlva kezdik kifejteni maximális hatásukat, amikorra ezek a fák megnőnek, s nagy lesz a lombkoronájuk. Felnövekedve ezek a fák nem csupán a város levegőjét fogják tisztítani, hanem mikroklímájának alakulását is befolyásolják majd. A nyári időszakban felmelegedett, aszfaltozott felület hőmérsékletéhez képest az erdő közepén jóval hűvösebb hőmérsékletet érzékelhetünk majd.
A véderdőkben a fákon kívül vannak bokrok, lágyszárúak, melyek odavonzzák az egyéb élőlényeket, például rovarokat, madarakat is. Ez a biodiverzitás, a biológiai sokszínűség, amely az élet szempontjából igen fontos. A véderdőkben tehát olyan élettér alakul ki, ami minden élőlénynek kedvező. A véderdő élőhelyet teremt.
Célunk, hogy a véderdősítés hozzájáruljon Debrecen további zöldítéséhez, a lakosság jóllétehez és a településen élők egészséges környezetének biztosításához a levegő minőségének további javításán keresztül.
Az ökomenedzser iroda címe: Debrecen MJV Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztály, 4025 Debrecen, Piac utca 20. 211. sz. iroda
Ökomenedzserek: Tornainé Kicsák Edit, Ulveczki Csaba Lajos
E-mail: hungairy@ph.debrecen.hu
Telefon: 06 52 511 583
A HungAIRy LIFE integrált projekt 2019-ben indult 10 településen, köztük Debrecenben, amelynek fókuszában az egyik legjelentősebb környezetvédelmi probléma megoldása; a levegőminőség javítása áll. Ezt többek között emissziós adatbázisok fejlesztésével, átfogó szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel és egy országos szakértői, tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő partnerek. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata ezen célok mentén olyan zöld felületeket alakít ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy tisztább legyen a levegő. |
gazdasági agrármérnök, jogi szakokleveles közgazdász
geográfus, projektmenedzser
jogi szakokleveles közgazdász
okleveles természetvédelmi mérnök
a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet erdészeti igazgatója
ökológus
környezetgazdálkodási agrármérnök
a Természettár vezetője
többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyos úszó
a Tiszatáj Közalapítvány természetvédelmi és tájgazdálkodási menedzsere
kertészmérnök
Debrecen Környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester, Debrecen Környezetvédelmi munkacsoportjának elnöke
biológus, a Green Drops Farm Kft. Társalapítója
az NI Hungary Kft. vezérigazgatója
természetvédelmi mérnök
tanár, köznevelési szakértő, iskolakert mentor
a Debreceni Egyetem adjunktusa
rádiós műsorvezető
kommunikációs szakember
a Debreceni Egyetem intézetigazgató egyetemi docense
a Debreceni Regionális Gazdaságfejlesztési Alapítvány igazgatója
önkormányzati tanácsadó
divattervező, környezettervező
Természetvédelmi mérnök
a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója
környezetmérnök, fotográfus
az EDC Városfejlesztési csoportjának vezetője